Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Maszyny ScanStone dostępne w Polsce

Obrazek

ScanStone to szkockie maszyny, które z pewnością zainteresują rolników uprawiających ziemniaki i warzywa. Producent skupia się na mechanicznej separacji gleby i oddzielaniu kamieni z tzw. zagonów. Maszyny ScanStone będzie sprzedawać w naszym kraju firma APH Group Polska.

Dawid Konieczka25 lutego 2021, 06:50

ScanStone to firma z wieloletnim doświadczeniem w separacji gleby i oddzielaniu kamieni z tzw. zagonów. Oferta producenta obejmuje szeroką paletę formowaczy zagonów, które mogą mieć 2, 3 lub 4 korpusy formujące glebę. W zależności od wersji korpusy formujące zagony mogą mieć zabezpieczenie na kołek ścinany lub hydrauliczne zabezpieczenie nonstop. Szerokość formowanych zagonów zależy od technologii uprawy ziemniaków tzn. szerokości separatora i szerokości redlin sadzarki.

ScanStone może pochwalić się bardzo szeroką paletą separatorów. Oferta obejmuje kilka modeli maszyn, w tym 4 to maszyny wyposażone tylko w przenośniki separujące oraz 3 maszyny, które oprócz przenośników gumowo-prętowych mają także walce gwieździste. Druga grupa maszyn przeznaczona jest do pracy na glebach cięższych. Separatory wyposażone w walce w mniejszym stopniu degradują strukturę gleby. To zasługa rolek, na których gleba oddzielna jest znacznie szybciej niż na przenośnikach.

Maszyny, w których kamienie oddzielane są od gleby tylko na przenośnikach w zależności od wersji mogą mieć 3, 4 lub 5 przenośników separujących. Maszyna z 5 taśmami oferowana jest w dwóch wersjach, które różnią się długością przenośników, a co za tym idzie wydajnością pracy.

Druga grupa to maszyny z rolkami gwieździstymi. W zależności od wersji sprzęt ScanStone może odsiewać glebę na 6 lub 7 rolkach. Separator z 7 rolkami oferowana jest także w wersji umożliwiającej zmianę rozstawu między rolkami.

Jeśli chodzi o przenośniki gumowo-prętowe to do wyboru jest kilka wersji z podziałką od 28 do 43 mm.

Wszystkie separatory wyposażone są w dodatkową taśmę gumowo prętową, pracującą nad przenośnikami transportującymi kamienie i odsiewającymi glebę. Przenośnik napędzany jest hydraulicznie, w jego układzie napędowym można mierzyć ciśnienie co informuje o obciążeniu. Zadaniem tego przenośnika jest rozcieranie brył ziemi, a także wspomaganie transportu kamieni. Separatory oferowane są w szerokościach 1540 i 1740 mm. W zależności od wersji zapotrzebowanie na moc ciągnika współpracującego z separatorem wynosi od 120 do 160 KM.

Separatory ScanStone można wyposażyć także w dodatkowy elewator, którego zadaniem jest transportowanie kamieni na przyczepę poruszającą się obok separatora. W maszynach bez elewatora największe kamienie trafiają do zbiornika w tylnej części maszyny. Maszyny dostępne są także w wersji z poziomowanym podwoziem, co zapewnia równe obciążenie przenośników podczas pracy na pagórkowatych polach.

Firma APH Group Polska informuje, że wiosną zamierza przeprowadzić cykl pokazów polowych maszyn ScanStone. O terminach i lokalizacji pokazów firma będzie informować na swoim mediach społecznościach.

Firma APH Group Polska zajmuje się m.in. dystrybucją maszyn DeWulf i Miedema oraz szerokiej palety maszyn do uprawy warzyw począwszy od cebuli i czosnku na kapuście kończąc. APH Polska zajmuje się także wyposażeniem oraz doradztwem w zakresie przechowywania na konfekcjonowaniu kończąc.

 

O separatorach i technologii odkamieniania przed sadzeniem ziemniaków pisaliśmy w naszym kwartalniku Ziemniaki 1/2021. Wtedy maszyny ScanStone nie były jeszcze oferowane w Polsce.


Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)