Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Miniładowarka zbudowana z fiata 126p: wynalazki rolników [ZDJĘCIA]

Obrazek

Nasz Czytelnik samodzielnie zbudował miniładowarkę z Fiata 126p, popularnie nazywanego maluchem. Zwinna, mała maszyna przegubowa to jeden z nadesłanych przez Was wynalazków. Jakie sprytne rozwiązania rolnicy wprowadzają w swoich gospodarstwach?

26 listopada 2022, 08:00

Miniładowarka zbudowana z Fiata 126p

Zwinna, mała ładowarka to nieoceniony pomocnik, zwłaszcza w gospodarstwach hodowlanych. Nasz Czytelnik zbudował samodzielnie maszynę przegubową o szerokości 1,2 m i udźwigu 400 kg.


miniładowarka zbudowana z fiata 126p


Rama ładowarki i wysięgnika została wykonana z szyn i ceowników, które można kupić używane znacznie taniej na złomowisku. Silnik i skrzynia biegów pochodzi z małego Fiata 126p, a pompa hydrauliczna z ładowacza Cyklop.


miniładowarka zbudowana z fiata 126p


Ładowarka ma napędzaną tylko przednią oś. Napęd ze skrzyni biegów przekazywany jest przez przekładnie łańcuchowe do przekładni od starej przyczepy samozbierającej. Dalej za pośrednictwem wału teleskopowego trafia do mostu.


miniładowarka zbudowana z fiata 126p


Ładowarka ma tylko jedną pompę hydrauliczną, dlatego konieczne było zastosowanie dzielnika strumienia oleju. Pochodzi on z kombajnu Bizon i rozdziela olej na układ wspomagania i do obsługi wysięgnika. Do obsługi wysięgnika rolnik wykorzystał rozdzielacz trzysekcyjny. Rolnik zamontował także gniazdo hydrauliczne z tyłu, co pozwala wywracać przyczepy. Zbiornik oleju hydraulicznego mieści 20 l.


miniładowarka zbudowana z fiata 126p

Podstawowym zadaniem ładowarki jest usuwanie obornika oraz transport bel siana i słomy w obejściu gospodarstwa.


Podstawowym zadaniem ładowarki jest usuwanie obornika oraz transport bel siana i słomy w obejściu gospodarstwa.

Aplikator doglebowy płynnego nawozu

Do niedawna, zanim ceny nawozów poszybowały w górę, roztwór saletrzano-mocznikowy był najtańszym źródłem azotu. Nasz Czytelnik zbudował aplikator doglebowy płynnego nawozu, który wykorzystuje podczas nawożenia kukurydzy. Rama aplikatora zawieszonego na tylnym TUZ pochodzi z nieużywanego pielnika. Redlice nacinające glebę to kroje tarczowe z pługa Unii. Zbiornik nawozu zawieszony jest z przodu Ursusa 914 i tłoczony przez hydraulicznie napędzaną pompę od opryskiwacza Termit.


Dzięki prostemu aplikatorowi azot trafia bezpośrednio do gleby i nie ulatnia się do atmosfery.

Dzięki prostemu aplikatorowi azot trafia bezpośrednio do gleby i nie ulatnia się do atmosfery.


Kroje tarczowe nacinają glebę na głębokość 6 cm, a szerokość bruzdy wynosi 2 cm. Za krojem pracuje rolka, która wspomaga zamknięcie szczeliny. Rolnik podaje nawóz w fazie od 2 do 6 liści w dawce od 120 do 180 l/ha.

Przedni TUZ do starego Ursusa

Stare ciągniki Ursus są niezawodne, dlatego cały czas pracują w wielu gospodarstwach. Nasz Czytelnik przy okazji gruntownej odbudowy modelu C-355 postanowił wyposażyć swój traktor w przedni TUZ. Jednym z wyzwań przy budowie TUZ było bezkolizyjne otwieranie maski, która odchyla się do przodu.


W ciągnikach z maską otwieraną do przodu przedni TUZ nie może tego utrudniać.

W ciągnikach z maską otwieraną do przodu przedni TUZ nie może tego utrudniać.


Problemem był także punkt mocowania łącznika centralnego. Dlatego ten element został wykonany oddzielnie i montowany jest na dwóch sworzniach. Gdy zdemontujemy jeden element, odchyla się, co pozwala otworzyć maskę, gdy zdemontujemy drugi, można wyjąć element mocowania łącznika. W to miejsce w razie potrzeby można zamontować zaczep.

Podziel się swoim wynalazkiem: 150 zł dla Ciebie!

Masz interesujące rozwiązanie? Chciałbyś podzielić się swoim pomysłem i zyskać uznanie wśród kolegów po fachu z całej Polski? Nie zwlekaj, zgłoś swój pomysł do naszej rubryki, prześlij krótki opis wynalazku i kilka zdjęć. Warto podać też swój telefon – tylko do wiadomości redakcji. Nasz e-mail: wynalazki@topagrar.pl.Ten artykuł pochodzi z wydania 11/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)