Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Robot żywieniowy GEA DairyFeed F4500 sprawdzi się w gospodarstwie hodowlanym? [FILM]

Obrazek

Autonomiczny robot GEA DairyFeed F4500 do zadawania paszy dla bydła wkrótce trafi na europejskie rynki. GEA zaprezentuje nowego robota żywieniowego po raz pierwszy na targach EuroTier w dniach 15-18 listopada w Hanowerze.

Jan Józefowicz21 września 2022, 16:05

Celem firmy było zmniejszenie śladu węglowego i kosztów operacyjnych przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności w gospodarstwie.

Robot wejdzie na rynek w czwartym kwartale 2022

Początkowo DairyFeed F4500 będzie dostępny w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji i Szwecji w czwartym kwartale tego roku. Globalna premiera ma nastąpić sukcesywnie w 2023 roku.

Rosnące koszty paszy, ograniczona siła robocza w gospodarstwie i mniej przewidywalna pogoda to problemy, z którymi borykają się gospodarstwa mleczne. Do tego dochodzi znaczna ilość pracy związanej z dostarczaniem odpowiedniej mieszanki paszowej dla kilku grup zwierząt w tym samym czasie i uzyskania wydajności, a także optymalnego dobrostanu zwierząt.

GEA DairyFeed F4500 to ograniczenie strat paszy

Bazując na prawie 35-letnim doświadczeniu w żywieniu, nowy GEA DairyFeed F4500 został zaprojektowany tak, aby samodzielnie wykonywać zadania i obsługiwać stada do 300 krów. Jednocześnie korzysta on z czujników, aby zredukować do minimum straty paszy, oszczędzając czas, pieniądze i zasoby naturalne. Robot żywieniowy działa wyłącznie na prąd i może być ładowany ze źródeł energii odnawialnej.

Robot precyzyjnie waży mieszankę

Co istotne, nie jest konieczna żadna większa przebudowa gospodarstwa a zasobniki paszy mogą być łatwo ustawione w zależności od potrzeb. Instalacja GEA DairyFeed F4500 obejmuje również automatyczne mapowanie gospodarstwa za pomocą skanerów laserowych, w tym określanie punktów orientacyjnych i trasy przejazdu. Po napełnieniu zbiorników robot wykonuje całą pracę.

Precyzyjnie waży mieszankę dla każdej grupy zwierząt wraz z dodatkami, miesza je i podaje w odpowiednim czasie. Gotowa mieszanka, wielkość porcji i częstotliwość karmienia poprawia wydajność, dobrostan i zdrowie krów.

Jednocześnie zmniejsza ślad CO2, ponieważ wysokowydajne krowy mleczne emitują mniej metanu dzięki optymalnej diecie. Różne czujniki umożliwiają robotowi pomiar resztek, jakość mieszania i składu paszy, pozwalając na automatyczne dostosowanie procedur żywieniowych i raportowanie.

GEA DairyFeed F4500 może być sterowany z urządzeń mobilnych

Robot jest połączony z systemem zarządzania stadem GEA DairyNet i może być wygodnie monitorowany i sterowany z urządzeń mobilnych w czasie rzeczywistym. Poza zapewnieniem gospodarstwom maksymalnej elastyczności w pracy, czyni pracę hodowcy bardziej atrakcyjną, z lepszą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym.

GEA zaprezentuje nowego robota żywieniowego po raz pierwszy na targach EuroTier w dniach 15-18 listopada w Hanowerze, Niemcy (hala 13, stoisko C26).

fot.: GEA Group

Autonomiczny robot GEA DairyFeed F4500. Zobacz wideo: 


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)