Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Nowości Unii w polu

Krótko po największej w kraju wystawie Agro Show firma Unia zaprosiła dziennikarzy na praktyczny pokaz nowych maszyn. Największą atrakcją był sprzęt, który po raz pierwszy światło dzienne ujrzał przed trzema tygodniami w Bednarach.

Jan Beba10 października 2019, 17:30

Głównym aktorem czwartkowej prezentacji był najnowszy zaczepiany opryskiwacz Heron. Model może być wyposażony w zbiornik o pojemności 4000 lub 5000 litrów. Zasadniczy zbiornik wykonany jest z poliestru z wewnętrznymi falochronami, podobnie jak zbiornik na czystą wodę o pojemności 500 litrów. Do mycia zbiornika głównego po skończonym oprysku, zastosowano trzy płuczki wirowe.  Belka polowa może mieć szerokość 18, 20, 21, 24, 27, 28 a nawet 30 metrów. W układzie stabilizacji ważną rolę odgrywają wzmocnione amortyzatory tłumiące ruchy poprzeczne i wzdłużne belki. Dodatkowo zostały dodane sprężyny pomagające w szybkim ustabilizowaniu belki po wyjściu z zakrętu. Belka może pracować na wysokości od 0,5 do 2,3 m a podnoszona jest za pomocą równoległoboku. Jak podkreśla producent, równoległobok został przeprojektowany – zlikwidowana dolna poprzeczka, przez co zwiększył się prześwit opryskiwacza. Podnoszenie odbywa się za pomocą dwóch siłowników hydraulicznych, na których zamontowane są akumulatory, które poprawiają stabilizację belki podczas oprysku.

Opryskiwacz zyskał nową ramę o grubości ścianek 8 mm, a specjalnie wyprofilowanie ramy pod kątem 6 stopni, zapewnia bardzo dobry prześwit i obniżenie środka ciężkości maszyny. Dodajmy, że w opryskiwaczach Unia Heron w standardzie montowana jest pompa membranowo-tłokowa RO 400 o wydajności 400 l/min. Pompy zamontowane są na stelażu na dyszlu, przez co zwiększył się prześwit do podłoża. 

Opcjonalnie model Heron można wyposażyć w pneumatyczną amortyzację osi, co odpowiada za zmniejszenie drgań przenoszonych na konstrukcję maszyny. Ponadto na życzenie dostępna jest skrętna oś. Jest ona sterowana za pomocą żyroskopu. Przy wyborze tej opcji, komputer sterujący musi być obsługiwany w technologii ISOBUS.

Kolejną nowością w opryskiwaczach Unii jest opcja montażu własnego układu hydraulicznego służącego do sterowania belką opryskową i osią skrętną opryskiwacza. Zestaw składa się z multiplikatora napędzanego od pompy opryskiwacza, zbiornika o pojemności 35l i filtrów hydraulicznych. Rozwiązanie pozwala na szybkie agregatowanie ciągnika z opryskiwaczem. Przy częstych zmianach ciągnika, brak mieszania olejów pozytywnie wpływa na pracę opryskiwacza i ciągnika, a do tego obniża spalanie i obciążenie ciągnika  podczas pracy.

Warto podkreślić, że Heron może być wyposażony w systemy wspomagające jakość i równomierność oprysku, w tym:

– cyrkulacja cieczy sterowana pneumatycznie, która zapewnia osiągnięcie pożądanego ciśnienia cieczy we wszystkich rozpylaczach od momentu załączenia oprysku,

– system EDS, czyli indywidualna kontrola pojedynczych rozpylaczy, pozwalająca na automatyczne wyłączanie każdego rozpylacza w momencie, gdy znajduje się nad obszarem już opryskanym,

– Unia DynaJet, czyli technologią oprysku pulsacyjnego, którego głównym zadaniem systemu jest wyrównanie pokrycia oprysku w łanie niezależnie od zmieniającej się prędkości jazdy, przy zachowaniu zadanej dawki, ciśnienia i wielkości kropli. System pozwala także na zmienne dawkowanie nawozów i regulatorów wzrostu,

RCW Helix 120 TD

RCW Helix 120 TD służy do wysiewu nawozów pylistych. Maszyna powstała w odpowiedzi na rosnące oczekiwania rolników szukających sposobu na precyzyjny i bezstratny wysiew wapna pylistego, charakteryzującego się wysoką reaktywnością, szybkim działaniem i relatywnie niską ceną. RCW Helix 120 TD ma zbiornik o pojemności 13000 l z przyłączami hydrantowymi do pneumatycznego załadunku nawozu (jedno przekazujące nawóz do przedniej części zbiornika i drugie – do tylnej). W standardzie jest wyposażony w hydraulicznie unoszoną, szczelną plandekę, która chroni ładunek przed wilgocią oraz zapobiega pyleniu się nawozu podczas załadunku. Pojemność zbiornika jest dobrana w taki sposób, aby możliwy był odbiór ładunku z jednej standardowej cysterny wapna na dwa razy.

Dwuczęściowa belka wysiewająca o szerokości 12 m ma możliwość niezależnego składania obu ramion, a dostępne w standardzie niezależne zasuwy (lewa i prawa) umożliwiają wysiew na połowie szerokości roboczej maszyny. Wyłączanie wysiewu jednej ze stron realizuje się za pomocą komputera Superior. Belka ma też możliwość uniesienia do pozycji „V” w celu bezpiecznego wykonania uwroci.

Hydrauliczny napęd belki pozwala na utrzymanie stałych obrotów ślimaków niezależnie od obrotów silnika. Do regulacji rozkładu poprzecznego służą zasuwki otworów dozujących, które można ustawić w zależności od dawki wysiewanego wapna.

Vis On Land S 7+1

Nowy półzawieszany pług obracalny Vis On Land S przystosowany jest do tradycyjnej orki w bruździe oraz do pracy po caliźnie – On Land. Oferowane są modele: 5+1 / 6+1 / 7+1. Korpusy zamontowane na ramie o przekroju 160x160 mm i grubości 10 mm. Rozstaw między korpusami wynosi aż 105 cm, co zmniejsza ryzyko ich zapchania resztkami pożniwnymi podczas. Szerokość orki jest  regulowana punktowo na każdy korpus w zakresie : 37 / 43 / 49 / 55 cm. W przypadku pługa  Vis On Land S 7+1 przy ustawionej maksymalnej szerokości pracy w jednym przejeździe odwraca się pas gleby o szerokości 4,4 m. Pługi oferowane są z dwoma rodzajami zabezpieczeń: bezpiecznikowym (śruba zrywalna) i zabezpieczeniem Non Stop resorowym z oznaczeniem na końcu nazwy literą S (resor 7-piórowy). Standardowo montowane są korpusy Long ze zgarniaczem, a opcjonalnie korpusy płużne Big Long z wyższą i dłuższą odkładnicą, do pracy na głębokości ponad 32 cm lub wersje ażurowe listwowe. Za obrót pługa odpowiadają dwa teleskopowe siłowniki współpracujące ze sobą, a transport pługa odbywa się na kole o rozmiarach ogumienia 550/45-22,5. Dla usprawnienia regulacji nastawień pługa Unia wprowadziła w wyposażeniu za dopłatą opcję: hydrauliczną regulację pierwszego korpusu.

Fenix 1000

Rodzina zestawów siewnych Fenix została rozszerzona o serię Fenix 1000. Zaletą zawieszanego rozwiązania jest m.in. możliwość pracy samym agregatem bez siewnika, bo można go łatwo zdemontować i odstawić na podporach. Skrzynia nasienna siewnika ma pojemność 1000 litrów jest szeroka na górze i zwęża się ku dołowi. Pozwala to z jednej strony napełniać ją z dużych worków typu Big Bag i z drugiej na swobodne osypywanie się nasion do jednego aparatu wysiewającego. Następnie materiał siewny transportowany jest w strumieniu powietrza pod ciśnieniem w karbowanej rurze do rozdzielacza, który znajduje się  na zewnątrz zbiornika – nad redlicami siewnymi Rozwiązanie to pozwala zachować kompaktowe rozmiary siewnika i chroni rozdzielacz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo zwiększono w ten sposób pojemność skrzyni – w wersji 700 rozdzielacz znajduje się wewnątrz. Wentylator siewnika napędzany jest silnikiem hydraulicznym zasilanym bezpośrednio z hydrauliki ciągnika. Zapotrzebowanie na olej dla hydromotoru wynosi 24 litry/minutę. Aparat wysiewający Fenixa pozwala wysiewać od 1,8 do 400 kg nasion na hektar. Zmiana dawki następuje poprzez przesuw wałka pobierającego nasiona ze skrzyni nasiennej. Aparat wysiewający napędzany jest poprzez układ wałków od koła ostrogowego lub przez silnik elektryczny – prędkość jest wówczas zadawana z radaru. Fenix może wysiewać zarówno nasiona grube, jak i drobne jednym uniwersalnym aparatem. Cztery przewody z tworzywa sztucznego mają zamontowane elektrozawory, które pozwalają zablokować wdmuchiwanie do nich nasion. Dzięki temu można zakładać ścieżki technologiczne. Odpowiada za to  komputer Pilot Seed umieszczony w kabinie ciągnika. W siewniku są dwutalerzowe redlice Shell z zespołem dogniatająco-kopiującymi. Jak podkreśla Unia, takie rozwiązanie zapewnia wyższą dokładność umieszczenia nasion na jednakowej głębokości niezależnie od rodzaju gleby. Odpowiadają za to kółka kopiujące o średnicy 300 mm i szerokości 50mm, których stopień dogniatania gleby można w łatwy sposób zmieniać za pomocą śruby rzymskiej. Zestaw Fenix 1000 może być nabudowany na agregat talerzowy lub aktywny.

ATLAS II P  / ATLAS II HP

Kolejną nowością firmy Unia jest nowa linia półzawieszanych agregatów uprawowo-siewnych Atlas II. W ofercie są modele Atlas II HP składane hydraulicznie do transportu, o szerokościach pracy: 4 / 5 / 6 i 8 metrów oraz modele Atlas II P produkowane na ramie sztywnej o szerokościach 3 i 4 m. W wersji standardowej agregat o wzmocnionej ramie wyposażony został w: spulchniacze śladów z punktową regulacją głębokości, płozę przednią, przedni wał strunowy o średnicy 400 mm, 2 rzędową sekcję zębów SX o szerokości podcięcia 260 mm, płozę zagarniającą oraz podwójne strunowe wałki doprawiające o średnicy 400 mm. Co ciekawe, końcowym elementem wyrównującym jest płoza uzębiona z dociskiem sprężynowym. Agregat półzawieszany ,oparty na podwoziu o wymiarach ogumienia 480/45-17. Sekcje składne hydraulicznie do transportu czteroma siłownikami (po dwa cylindry na sekcję). Jak zaznacza producent dwurzędową sekcję zębów SX będącą na wyposażeniu standardowym można zamienić na trzy inne sekcje dobierając odpowiednio do warunków glebowych.

-czterorzędowa sekcja zębów SV [45x10 mm], z redliczką wąską dwustronną.

-trzyrzędowa sekcja zębów SE [32x10x175 mm], z dodatkową sprężyną wzmacniającą [32x10 mm] i gęsiostópką o szerokości podcięcia 175 mm.

-dwurzędowa sekcja zębów SZ  [25x40x260 mm], zabezpieczenie śrubą ścinającą , szerokość podcięcia gęsiostópki 260 mm.

Dopełnieniem linii uprawowej Atlas II jest wersja zawieszana w trzech szerokościach roboczych: 2,5 / 3 i 4 m.1 z 5
Nowy opryskiwacz firmy Unia, model Heron 5027.

Nowy opryskiwacz firmy Unia, model Heron 5027.

2 z 5
reprezentant nowej gamy agregatów uprawowych Atlas II.

reprezentant nowej gamy agregatów uprawowych Atlas II.

3 z 5
Pneumatyczny siewnik Fenix 1000 oferuje większy zbiornik na nasiona.

Pneumatyczny siewnik Fenix 1000 oferuje większy zbiornik na nasiona.

4 z 5
Orkę na osiem korpusów w bruździe lub po caliźnie oferuje nowy pług Vis.

Orkę na osiem korpusów w bruździe lub po caliźnie oferuje nowy pług Vis.

5 z 5
Sposób na dokładny wysiew wapna pylistego – rozsiewacz RCW.

Sposób na dokładny wysiew wapna pylistego – rozsiewacz RCW.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)