Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Odnowione koparko-ładowarki New Holland

Obrazek

Nowa wersja serii D koparko-ładowarek New Holland charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa, wyższym komfortem i bezpieczeństwem pracy. Gdzie maszyny sprawdzą się najlepiej?

Jan Józefowicz15 lutego 2022, 09:37

Napęd FPT Industrial

Nowa seria D maszyn New Holland cechuje się niskim zużyciem paliwa dzięki opracowanemu przez FPT Industrial układowi napędowemu. Nowy, 4-cylindrowy silnik F36 o pojemności skokowej 3,6 litra ma moc 82 kW i moment obrotowy 460 Nm. Dla spełnienia norm emisji spalin Stage V producent zdecydował się na układ Hi-eSCR2, wykorzystujący recyrkulację gazów spalinowych o niskim natężeniu przepływu (EGR), selektywną redukcję katalityczną (SCR) i filtr cząstek stałych (DPF). W układzie SCR zamontowano bezobsługowy filtr, który umożliwia utrzymanie kompaktowych wymiarów układu neutralizacji spalin, więc nie ogranicza widoczności.

Ograniczone zużycie paliwa

Do innych funkcji zmniejszających zużycie paliwa należy tryb Eco w wyposażeniu standardowym, który zapewnia automatyczną regulację prędkości obrotowej silnika i ciśnienia w układzie hydraulicznym przy wszystkich pracach, które nie wymagają utrzymania stałej prędkości i mocy, dzięki czemu można oszczędzić nawet 10% paliwa.
Do innych funkcji należy automatyczne włączanie obrotów jałowych, gdy maszyna nie pracuje przez ponad 5 sekund i wyłączanie silnika po 3 minutach bezczynności.

Komfort kierowcy

Ułatwiono także pracę operatora. Kierowca może łatwiej dostać się do kabiny i ma więcej miejsca na nogi podczas obrotu fotela podczas przestawienia z funkcji ładowarki na koparkę. Zmieniono również położenie dźwigni hamulca postojowego i obsługi stabilizatorów, a także układ przycisków na prawej konsoli sterowania dla komfortu operatora.

Wydajność pracy zwiększa nowy przycisk F-N-R (do przodu - położenie neutralne - wstecz) umieszczony na dżojstiku ładowarki oraz nowy przełącznik rolkowy do wydłużenia zasięgu zgłębnika.

Dla komfortu kierowcy w kabinie zamontowano system Bluetooth, dwa nowe złącza USB, zasilanie 12 V na zestawie wskaźników oraz uchwyt na telefon. Producent wylicza, że w kabinie pojawiła się największa w branży, czterokrotnie większa niż w serii C liczba schowków na różne detale.


Bezpieczeństwo w standardzie

Przy obsłudze takiej maszyny konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa, dlatego New Holland wprowadził w nowych koparko-ładowarkach serii D udoskonalenia takie jak bardzo dobra, dookólna widoczność m.in. dzięki nowym tylnym szybom i silnym reflektorom roboczych. Pojawiły się tu także homologowane zabezpieczenia ROPS i FOPS, standardowe zawory zwrotne stabilizatorów, blokada transportowa łyżki podsiębiernej, zawory zwrotne w siłownikach hydraulicznych, opcjonalne zawory zwrotne ładowarki przedniej, zawory zwrotne 4x1/6x1 i manipulator.

opr. jj
fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)