Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Owijanie bel na polu – nowa maszyna Talexu

Obrazek

Tegoroczną nowością krajowego producenta maszyn rolniczych i komunalnych, firmy Talex jest owijarka samozaładowcza Sprinter 1500. To pierwsza maszyna tego typu w ofercie przeznaczona zarówno dla gospodarstw o średniej jak i dużej powierzchni użytków zielonych.

Jan Beba4 lipca 2021, 15:14

Owijarka samozaładowcza Sprinter 1500 ma elektroniczny system sterowania, co ma przełożyć się na wysoką wydajność w polu. Zautomatyzowany system sterowania pozwala na pracę owijarki w trzech trybach: ręcznym, półautomatycznym i automatycznym. Każdy z trybów pozwala na inny zakres wpływu operatora na działanie maszyny. Firma z Borzytuchomia zapewnia, że owijarka pozbawiona jest punktów kolizyjnych, oznacza to że nawet w trybie ręcznym nie pozwoli przeprowadzić operacji, która wpłynie na uszkodzenie. O bezkolizyjną pracę dba system czujników umieszczonych na całej maszynie. Maszyna umożliwia prace  z dwoma rodzajami foli 500 oraz 750 mm. Ramię boczne posiada dwie nastawy przechwytywania beli: 1200 oraz 1500 mm.

Po rozpoczęciu owijania sprzęt sam wykonuje cały cykl owinięcia do momentu odstawienia beli. Wszystko wykonywane jest po naciśnięciu jednego przycisku start.  

Warto podkreślić, że owijarka posiada system adaptacyjny, którego algorytm nadzoruje parametry pracy i w razie konieczności dostosowuje do czynników zewnętrznych. Maszyna gromadzi szereg statystyk, które będą bardzo przydatne dla osób świadczących usługi. Możemy w prosty sposób sprawdzić sobie średni czas owinięcia beli, liczbę owiniętych balotów w danym dniu czy całkowitą liczbę owinięć. Ponadto Sprinter sam poinformuje właściciela o konieczności wykonania okresowego przeglądu.

Stawiacz bel dba o płynne przechwycenie beli ze stołu oraz umożliwia delikatne opuszczenie jej na podłoże. Posiada regulowane ramię nastawne dzięki któremu można ustawić rozładunek bel w pozycji poziomej lub pionowej. Do współpracy z owijarką zalecany jest traktor o mocy około 50 KM z układem hydraulicznym o wydajności 30 l/min.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)