Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Próba kręcona bez instrukcji obsługi

Często bywa, że kupując siewnik z drugiej ręki nowy właściciel nie otrzymuje instrukcji obsługi. Wówczas przygotowanie maszyny do pracy może być uciążliwe.

Paweł Twardowski20 lipca 2018, 07:03
Niestety materiał siewny z roku na rok jest coraz droższy i każdemu powinno zależeć, aby wysiewać go precyzyjnie, zgodnie z założeniem. W tym celu musimy przed wyjazdem w pole wykonać próbę kręconą. W przypadku kiedy mamy instrukcję obsługi sprawa jest prosta, gdyż w książce krok po kroku producent podpowiada jak prawidłowo wyregulować maszynę, by uzyskać założoną dawkę nasion na hektar.

Jeśli jednak nie dysponujemy instrukcją obsługi, która informuje ile razy należy pokręcić korbą skrzynki napędowej, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

W takim przypadku najprostszym rozwiązaniem jest wyznaczenie liczby obrotów koła napędowego przypadających na obsianie jednego ara. Wówczas podczas próbnego wysiewu będziemy zamiast korbą kręcić kołem.

W pierwszej kolejności, by ustalić liczbę obrotów koła przypadającego na obsianie 1 ara musimy wyznaczyć obwód koła. Sposobów jest klika. Można zmierzyć średnice lub promień i dokonać prostych wyliczeń lub za pomocą sznurka opleść obwód koła i następnie zmierzyć długość sznurka. Jeśli mamy wyznaczony obwód koła, to pierwszy etap prac mamy za sobą. Więcej szczegółów, oraz kolejne etapy prac pozwalających na precyzyjne wyregulowanie siewnika bez konieczności zaglądania do instrukcji obsługi oraz na co zwrócić uwagę podczas przygotowania sprzętu do siewu rzepaku znajdziecie Państwo w sierpniowym wydaniu top agrar Polska na stronie 158.

pt

Picture of the author
Autor Artykułu:Paweł Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy