Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Quad – kolejny gigant ze stajni Vervaet

Obrazek

Silnik o mocy 550 KM, zbiornik mieszczący 21 m3 i przekładnia oferująca wysoki moment obrotowy w zakresie prędkości 5-15 km/h – to nowy Quad Vervaet.

Jan Beba5 lutego 2021, 17:02

Założona w 1957 roku holenderska firma Vervaet zasłynęła z produkcji kombajnów do buraków, a od trzydziestu jeden lat rozwija konstrukcje 3- i 5-kołowych samojezdnych wozów asenizacyjnych. Nowy Quad marki Vervaet opracowany przy współpracy z firmą Kotte uzupełnia dotychczasową ofertę samobieżnych beczek obok modelu Trike ze zbiornikiem o pojemności 16 m3, Trike XL który pomieści 21 m3 oraz Trike 5x5.

Wydajny napęd i oszczędny silnik

Koncepcja układu napędowego Vervaet Quad zawiera nowy system chłodzenia odpowiedni do pracy w temperaturach do 45°C przy w pełni obciążonym silniku i układzie napędowym. Ta nowa koncepcja została opracowana we współpracy z nowym partnerem w zakresie silników, firmą Volvo Penta. Quad ma chłodnicę umieszczoną z przodu maszyny, chroniącą ją przed kurzem i resztkami pożniwnymi. 13-litrowy, 6-cylindrowy silnik Volvo Penta o mocy 550 KM może pochwalić się momentem obrotowym 2650 Nm przy bardzo niskiej prędkości obrotowej zaledwie 1200 obr./min. Niewiele jest takich maszyn na rynku! Firma podkreśla, że przy tak wolno pracującym silniku oszczędność paliwa jest również standardem. Dodatkowymi korzyściami są ogólnoświatowe homologacje silników wsparte światową siecią serwisową.

Nowa przekładnia w maszynach Vervaet łączy w sobie elementy dwóch technologii, wykorzystując silniki hydrauliczne, aby zapewnić bezstopniową regulację prędkości mechanicznych skrzyń biegów i osi, które radzą sobie z dużymi obciążeniami momentu obrotowego związanymi z wymagającym charakterem pracy o dużej mocy. Oddzielne skrzynie biegów dla każdej osi zapewniają prostotę i pozwalają Vervaet Quad oferować stały napęd na cztery koła. – Dzięki tej sprytnej koncepcji układu napędowego, Vervaet Quad oferuje wyższy moment obrotowy niż jakakolwiek inna samobieżna maszyna na rynku w kluczowym zakresie prędkości od 5 do 15 km/h – chwali się producent. Utknięcie w błotnistym terenie ważącą kilkanaście ton maszyną jest niepożądane, dlatego blokady mechanizmu różnicowego na każdej osi i centralna blokada mechanizmu różnicowego są standardem.

Aplikacja doglebowa

Quad umożliwia wybór spośród pompy o wydajności 9000 l/min marki Vogelsang i Börger lub system SuperLoad z 10-calowymi przewodami i przepływem 12 000 l/min lub 13 500 l/min dostarczonym przez markę Börger. Gnojowica jest przepompowywana przez rozdzielacz cyklonowy Vervaet lub, opcjonalnie, rozdzielacz Vogelsang zamontowany przed pompą. Ramię załadowcze może zwiększyć wydajność pracy. Co ważne, ramię nie ogranicza widoczności kierowcy i jest w pełni legalne na drogach w Europie.

Przyczepność i siła uciągu Quad są szczególnie cenione podczas doglebowej aplikacji gnojowicy za pomocą wleczonych narzędzi zawieszonych na tylnym podnośniku. Szeroki wybór opon dostępnych dla Quad obejmuje 900/60 R38, 900/60 R42, 1050/50 R32, 1000/55 R32, 1250/50 R32, najnowsze Mitas 1000/65 R32, a także dwurzędowe opony do upraw. Po zamontowaniu prawie wszystkich rozmiarów opon Quad nie przekracza maksymalnej szerokości transportowej wynoszącej 3 m.

Samojezdny rozrzutnik?

Wszechstronna konstrukcja Quad nadaje mu prawdziwie uniwersalny charakter. Podstawowy pojazd transportowy może być również wyposażony w solidną zabudowę do rozrzucania obornika, tworząc samojezdny rozrzutnik o doskonałych właściwościach uciągu, który oferuje dużą pojemność, ale niewielki ślad na ziemi. Przewiduje się również, że dostępne będą również inne opcje wyposażenia Quad do zastosowań specjalistycznych, w tym jako maszyna do ścigania buraków.

Wszystkie samojezdne maszyny Vervaet są wyposażone w przestronne kabiny z dużą powierzchnią przeszkloną. Wszystkie elementy sterujące maszyny są w zasięgu ręki: joystick i terminal znajdują się w regulowanym podłokietniku.1 z 4
Quad ma chłodnicę umieszczoną z przodu maszyny, chroniącą ją przed kurzem i resztkami pożniwnymi.

Quad ma chłodnicę umieszczoną z przodu maszyny, chroniącą ją przed kurzem i resztkami pożniwnymi.

2 z 4
Gama samojezdnych maszyn Vervaet do nawożenia gnojowicą.

Gama samojezdnych maszyn Vervaet do nawożenia gnojowicą.

3 z 4
Gama samojezdnych maszyn Vervaet do nawożenia gnojowicą.

Gama samojezdnych maszyn Vervaet do nawożenia gnojowicą.

4 z 4
Od trzydziestu jeden lat rozwija konstrukcje 3- i 5-kołowych samojezdnych wozów asenizacyjnych.

Od trzydziestu jeden lat rozwija konstrukcje 3- i 5-kołowych samojezdnych wozów asenizacyjnych.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)