Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Samozaładowcze rozrzutniki z Cynkometu

Obrazek

Obecnie coraz trudniej spotkać na polach niewielkich rozmiarów maszyny zmagające się z rozrzucaniem obornika. Ciągniki z tradycyjnym „turem” coraz częściej zastępują duże ładowarki teleskopowe ładujące kilkunastonowe rozrzutniki w parę minut. Firma Cynkomet postanowiła wyjść naprzeciw małym gospodarstwom i wprowadzić nową gamę rozrzutników samozaładowczych przeznaczoną właśnie na potrzeby takich gospodarstw.

Krzysztof Gębski18 stycznia 2022, 18:00

Producent wnosi do swojej oferty dwa nowe modele rozrzutników samozaładowczych. Nowe maszyny polskiego producenta wyposażone zostały w obracane, teleskopowe ramię z chwytakiem do obornika.  Dzięki temu do załadunku obornika nie trzeba wykorzystać dodatkowego ciągnika z ładowaczem czołowym bądź ładowarki teleskopowej.

Dwa modele

Nowe rozrzutniki dostępne są w dwóch wariantach o ładowności 3,5 oraz 6 ton. Rozrzutniki producenta z Czarnej Białostockiej powstały na bazie konstrukcji modeli N-233 dla rozrzutnika 3,5 tonowego oraz N-221 dla rozrzutnika 6 tonowego.  Wersje prototypowe powstały  już w 2020 roku  następnie po serii testów polowych maszyny trafiły do seryjnej produkcji.

Należy dodać, że praktycznie cała konstrukcja maszyn jest ocynkowana ogniowo, co lepiej niż powłoka lakiernicza zabezpiecza maszyny przed szkodliwym dla stali działaniem nawozów.

Oba modele mają hydraulicznie unoszoną ścianę grodziową, oddzielającą ładunek w skrzyni od adaptera rozrzutnika, dodatkowo maszyna 6-tonowa po zamontowaniu dodatkowych nadstaw wraz z tylną klapą hydrauliczną może pełnić funkcję samowyładowczej przyczepy objętościowej.

Jak podaje producent głównym celem wprowadzenia tej innowacji było zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy potrzebnych na zakup dodatkowych maszyn. Czas załadunku pełnej skrzyni dla rozrzutnika 3,5 ton wynosi 20-25 min., a dla sześciotonowego – od 30 do 40 min, co w małych gospodarstwach naszym zdaniem jest przyzwoitym wynikiem.

Należy pamiętać, że w ofercie firmy Cynkomet znajdują się nie tylko maszyny niewielkich gabarytów przeznaczonych dla małych gospodarstw. Firma oferuje pełną gamę wielozadaniowych przyczep o objętości od 1,5 do 14 m3, jednoosiowych rozrzutników obornika o ładowności zaczynającej się od 800kg kończąc na 14 tonowych tandemach. Dodatkowo producent świadczy pełen zakres usług w zakresie cynkowania.1 z 3
3,5 tonowy rozrzutnik samozaładowczy

3,5 tonowy rozrzutnik samozaładowczy

2 z 3
6 tonowy rozrzutnik samozaładowczy

6 tonowy rozrzutnik samozaładowczy

3 z 3
załadunek obornika samozaładowczym rozrzutnikiem Cynkomet

załadunek obornika samozaładowczym rozrzutnikiem Cynkomet

Picture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)