Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

SIMA: Punktowy oprysk w łanie

Indywidualny oprysk chwastów nawet z wysoką prędkością roboczą, to jedno z wielu nowych rozwiązań, jakim w trakcie targów Sima pochwaliła się firma Kuhn.

Jan Beba26 lutego 2019, 10:02
Do osiągnięcia celu inżynierowie i programiści francuskiego producenta posłużyli się sztuczną inteligencją. W rozwiązaniu I-Spray we współpracy z firmą Carbon Bee firma Kuhn opracowuje obecnie opryskiwacz polowy, który może lokalizować i selektywnie zwalczać chwasty.

W tym celu belkę opryskiwacza doposażono w czujniki, które umożliwiają opryskiwaczowi ciągłe monitorowanie łanu. Zadaniem sztucznej inteligencji jest, aby na podstawie analizy obrazu rozpoznać chwasty „ukryte” np. w łanie pszenicy. Dopiero po zlokalizowaniu niepotrzebnej rośliny aktywowany zostanie rozpylacz. Wprowadzenie tej technologii na rynek będzie oznaczało znaczne ograniczenie stosowania pestycydów w uprawach. Dzięki temu, że ta technologia pozwala odróżnić różne rodziny chwastów od siebie, można stosować środki ochrony roślin o ukierunkowanym spektrum działania, a tym samym zwiększenie ich skuteczności. Pozwoli to również zrezygnować z prewencyjnej ochrony łanu.

Firma pochwaliła się wynikami pierwszych badań. Stwierdzono, że indywidualny oprysk chwastów może ograniczyć zużycie chemii nawet o 80%. Jak podkreśla producent technologia I-Spray stwarza okazję do rozwiązania problemu odporności na herbicydy, ponieważ można stosować bardziej ukierunkowane środki. Pozwoli to także na opracowanie mapy zachwaszczenia pola i podjęcie bardziej skutecznych działań w walce z nimi w kolejnych sezonach. To jednak będzie jeszcze elementem doświadczeń Kuhn i Carbon Bee. Czekamy więc na kolejne informacje i wprowadzenie na rynek.

Oprysk pulsacyjny
Kolejnym rozwiązaniem, które może zostać zamontowane w opryskiwaczach Kuhn jest system
AutoSpray. Istota systemu jest pulsacyjny oprysk pracujący z częstotliwością 20 Hz. Oznacza to, że w ciągu sekundy każdy rozpylacz 20-krotnie otwiera się i zamyka. Oprogramowanie systemu pozwala na precyzyjną zmianę czasu pracy rozpylacza w ciągu sekundy a w efekcie wpływ na dawkę oprysku1 z 6
Zalety nowych rozwiązań w trakcie targów SIMA prezentował Artur Szymczak z Kuhn Maszyny Rolnicze.

Zalety nowych rozwiązań w trakcie targów SIMA prezentował Artur Szymczak z Kuhn Maszyny Rolnicze.

2 z 6
Identyfikacja chwastów w łanie.

Identyfikacja chwastów w łanie.

3 z 6
Czujnik montowany na belce opryskiwacza.

Czujnik montowany na belce opryskiwacza.

4 z 6
System I-Spray prezentowany po raz pierwszy na targach Sima.

System I-Spray prezentowany po raz pierwszy na targach Sima.

5 z 6
AutoSpray to pulsacyjny oprysk oferowany przez firmę Kuhn.

AutoSpray to pulsacyjny oprysk oferowany przez firmę Kuhn.

6 z 6
W ciągu sekundy każdy rozpylacz 20-krotnie otwiera się i zamyka.

W ciągu sekundy każdy rozpylacz 20-krotnie otwiera się i zamyka.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)