Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Szeroki sprzęt Horsch w pokazach

Obrazek

Dwie maszyny do wydajnej uprawy i siewu można było zobaczyć w trakcie tegorocznych pokazów zorganizowanych przez firmę Horsch. Agregat Cruiser 12XL o szerokości roboczej 12 m oraz siewnik Serto 12 SC również o szerokości 12 m brały udział w indywidualnych pokazach z rzeczywistą uprawą i siewem w kilkunastu dużych gospodarstwach w całym kraju.

Jan Beba10 października 2018, 08:06
Serto 12 SC, to jedna z gigantycznych maszyn Horsch, które w tym roku intensywnie pracowały na pokazach w różnych gospodarstwach. Mierzący 12 m szerokości gigant ma podwójny zbiornik o pojemności 6 tysięcy litrów, dzielony w stosunku 60:40. Obydwa dozowniki kierują materiał do wspólnego układu pneumatycznego. Możliwe jest niezależne dozowanie 2 lub 3 komponentów, jeśli siewnik będzie wyposażony w opcjonalny zespół do wysiewu mikrogranulatu. Dzięki temu Serto może sprawdzić się w wysiewie mieszanek lub plonu głównego z poplonem.

Jedynym elementem roboczym siewnika obok redlic jest wał oponowy, na którym porusza się siewnik zarówno podczas siewu jak i na uwrociach. Jego zadaniem jest wyrównanie i zagęszczenie pola. W siewniku Serto 12 S.C. jest także standardowo możliwość bezstopniowej regulacji hydraulicznej nacisku redlic siewnych. Siłownik umożliwia obrót zawieszenia, a zmiana położenia belki siewnej umożliwia uzyskanie nawet do 150 kg nacisku! 
Jak informuje firma Horsch Serto 12 SC podczas siewu rzepaku pracował z prędkością od 11 do 16 km/h zależnie od warunków. Dzięki temu możliwe było osiągnięcie wydajności powierzchniowej powyżej 10 ha/h. 

Szeroki agregat
W trakcie pokazów siewnikowi Serto towarzyszył agregat Cruiser 12 XL. 12 metrowy agregat Cruiser wykorzystywany było zarówno do płytkiej uprawy przedsiewnej na głębokość do 7,5 cm, jak też do głębszej nawet do 15 cm. Przy płytkiej uprawie prędkość robocza zestawu Claas Xerion 5000 i Cruiser 12 XL wynosiła ponad 12 km/h. Ta prędkość przekładała się na wydajność powierzchniową rzędu od 12 do 14 ha/h. 

Konstrukcja 6-belkowa zapewnia intensywne mieszanie i rozprowadzanie resztek pożniwnych. Decyduje o tym długi czas w którym ściernie i gleba przebywają w obrębie elementów roboczych agregatu. Cruiser wyposażony jest w opracowane przez firmę Horsch zęby sprężynowe o wstępnej sile wyzwalającej 150 kg i skoku 20 cm. Do zębów dostępne są redlice HM o szerokości 5 cm, 8 cm lub 10 cm. Dodatkowo do bardzo płytkiej uprawy Horsch oferuje redlicę skrzydełkową, tzw. gęsiostopkę o szerokości 20 cm. 

Prosta regulacja głębokości roboczej wymaga tylko zmiany liczby klipsów przy przednich kołach podporowych, w wersji z manualną regulacją. W wersji hydraulicznej regulacja odbywa się bez wysiadania z kabiny ciągnika. Utrzymywanie głębokości odbywa się przy pomocy przednich kół podporowych i wału połączonych belką w układzie kinematyki. Dzięki temu zmiana głębokości na przednich kołach podporowych jest przenoszona bezpośrednio i precyzyjnie na położenie wału dogniatającego a agregat pozostaje wypoziomowany. Za sekcją zębów pole wyrównuje i dogniata podwójny wał RollPack o średnicy 55 cm i wadze ok. 130 kg/m szerokości. 

1 z 2
Serto 12 SC, to jedna z maszyn Horsch, które w tym roku intensywnie pracowały na pokazach.

Serto 12 SC, to jedna z maszyn Horsch, które w tym roku intensywnie pracowały na pokazach.

2 z 2
W trakcie pokazów siewnikowi Serto towarzyszył agregat Cruiser 12 XL.

W trakcie pokazów siewnikowi Serto towarzyszył agregat Cruiser 12 XL.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy