Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Test siewnika punktowego Özdöken. Plusy i minusy [FILM]

Sucha, piaszczysta ziemia była miejscem testu siewnika punktowego marki Özdöken. W ciągu kilku dni zasialiśmy 50 ha, a oto nasze spostrzeżenia. Jakie są plusy i minusy siewnika Özdöken VPKT-DG6?

Jan Beba27 listopada 2022, 09:30

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Siewnik Özdöken VPKT-DG6
 • Dane techniczne siewnika
 • Zaczepianie siewnika
 • Podsiewacz nawozu
 • Transport pneumatyczny
 • Mnóstwo możliwości regulacji siewu
 • Czujna elektronika: sterowniki kontrolne
 • Plusy i minusy siewnika

Siewnik Özdöken VPKT-DG6

Tym razem do wiosennego testu trafił wyprodukowany w tureckim mieście Konya Özdöken VPKT-DG6. To sześciorzędowy siewnik z podsiewem nawozu, składaną teleskopową ramą i talerzową sekcją wysiewającą. Dostarczony przez importera AB Group siewnik ważył 1750 kg i współpracował ze 120-konnym Case IH. W transporcie bez nasion i nawozu ciągnik radził sobie nawet bez obciążnika. Plus za solidnie wykonane oświetlenie i tablice odblaskowe.

Dane techniczne siewnika

 • liczba rzędów: 6
 • szerokość robocza: 375 cm
 • rozstaw rzędów: 45–75 cm (co 5 cm)
 • szerokość transportowa: 300 cm
 • poj. zbiornika nawozu: 750 l
 • poj. zbiornika nasion: 50 l
 • masa: 1750 kg
 • cena w wyposażeniu standardowym: 110 tys. zł netto
 • cena w testowanym wyposażeniu: 132 tys. zł netto

Zaczepianie siewnika

Pozytywnie zaskoczyła nas dostateczna przestrzeń do zaczepienia TUZ, mimo osadzonego prawie nad górnymi zaczepem zbiornika nawozu. W czasie pracy siewnik prowadzony jest na przednich kołach podporowych (napęd siewnika), dlatego do lepszego kopiowania nierówności terenu dolne sworznie zaczepowe umieszczono w podłużnych otworach. Sztywna pozycja montażowa u góry przydaje się do utrzymywania siewnika w pionie, o czym informuje wskaźnik umieszczony na ramie. Dzięki elektrohydraulicznemu systemowi sterowania, oprócz wałka WOM do napędu wentylatora do podłączenia pozostały tylko dwa przewody hydrauliki – bardzo dobrze. Traktorzysta na sterowniku tylko wybiera tryb pracy hydrauliki: rozkładanie ramy, rozsuwanie sekcji, obsługa znaczników.


zaczepianie siewnika

W przestrzeni między siewnikiem a TUZ jest mało miejsca, ale dobrze się zaczepia. Z kabiny dobrze widać manometr.


Największą ciekawość wzbudzała teleskopowa rama, dzięki której sekcje siewnika w transporcie mieściły się w szerokości 300 cm. Każda sekcja osadzona jest na suwnicy, a siłownik hydrauliczny odpowiada za rozsunięcie do żądanego rozstawu. Ten reguluje się na prostej skali w zakresie od 45 do 75 cm, co umożliwia wysiew nie tylko kukurydzy, ale buraków, rzepaku, słonecznika, fasoli czy soi. Mamy więc aż siedem możliwości wyboru rozstawu.


rozkładanie siewnika


Za rozłożenie bocznych części ramy oraz rozsunięcie jednostek siejących odpowiada hydraulika. To działa poprawnie, choć bez płynności, być może przez niedostatecznie wyszlifowane prowadnice nowej maszyny.


rozsuwanie ramy siewnika

Rozkładanie siewnika zajmowało kilka minut. Przed hydraulicznym rozsunięciem sekcji trzeba rozłożyć i zablokować ramę, a później połączyć przewody nawozowe.


Następnie zadaniem dla traktorzysty jest przełożenie węży nawozowych do dwóch skrajnych sekcji. Łącznie przygotowanie siewnika do pracy zajęło mniej niż pięć minut. To niewiele, gdy do obsiania jest duży areał, ale i męczące przy obsiewaniu hektarowych pól.

Podsiewacz nawozu

W testowanym modelu mieliśmy 750-l zbiornik nawozu z plastiku (w opcji z kwasówki). Udało nam się załadować do niego 500 kg polifoski czy saletrzaku, w przeciwieństwie do mocznika pakowanego po 600 kg. Zbiornik powinien być większy. Nie podobał nam się brak podestu do obsługi zbiornika oraz brak ogranicznika w trakcie otwierania pokrywy. Plus za solidne sito we wsypie zbiornika.


zbiornik do nawozu


Wałek wysiewający napędzany jest przez przekładnię łańcuchową. Dawkę nawozu regulowaliśmy za pomocą pokrętła z prawej strony zbiornika. Mechanizm ustawiamy zgodnie z tabelą. Chcąc wysiać nawóz w dawce 140
kg/ha, z tabeli odczytaliśmy wartość 15, którą trzeba było „wykręcić” na skali. To proste i jak się okazało – skuteczne rozwiązanie. W testowanym siewniku nawóz transportowany był wraz ze strumieniem powietrza z wentylatora do podwójnych redlic talerzowych. Głębokość ich pracy ustawiana jest indywidualnie, po czym blokowana przez dokręcenie śrub. Dodatkowo docisk talerzy, np. do pracy w zwięzłych glebach doprecyzowujemy przez regulację docisku sprężyn na talerzach. W obu miejscach zabrakło skali ułatwiającej równą regulację dla wszystkich sekcji. Nawóz podawany był na około 10 cm.


regulacja dawki w zbioniku

Zbiornik na nawóz jest zbyt mały dla klasycznych big-bagów, poza tym jego obsługa jest niewygodna, m.in. z powodu braku podestu. Nie mieliśmy zastrzeżeń do sposobu regulacji dawki nawozu.

Transport pneumatyczny

Napędzany z WOM wentylator to zdecydowanie najgłośniejszy element maszyny i trzeba przyznać, że to dość uciążliwe przy całodziennej pracy. Wentylator wytwarza podciśnienie (powoduje zasysanie powietrza) w dystrybutorze, które powinno być dostosowane do MTZ i gatunku nasion na tarczy wysiewającej. Dzięki temu nasiona są zasysane w otwory tarczy. Żądane podciśnienie jest regulowane obrotami WOM, a wskazania manometru dobrze widać z kabiny. Dla kukurydzy mieliśmy 50–60 barów.


W efekcie ciągnik pracował z prędkością ok. 1900 obr./min, a spalanie wyniosło średnio 6 l/ha. Łącznikiem między wentylatorem a sekcjami wysiewającymi jest prostopadłościenny stalowy kanał, zamontowany za zbiornikiem nawozu. Do niego przymocowano też przewody podciśnienia i elektryczne, niestety za pomocą opasek zaciskowych. To mało estetyczne, a ostre krawędzie przyciętej opaski mogą uszkodzić dłoń. To warto poprawić.

Mnóstwo możliwości regulacji siewu

Rozcinanie gleby, formowanie bruzdki nasiennej oraz nacisk redlicy na glebę są regulowane i ustawiane za pomocą sprężyny zamontowanej w ramie sekcji wysiewającej. Nacisk wywierany na glebę można regulować przez przestawianie sprężyny do tyłu lub do przodu. Ponadto naciąg sprężyny można zwiększać za pomocą 3-otworowego uchwytu podłączonego do dolnej części sprężyny.

Zbiorniki ziarna mają pojemność 50 l nisko osadzony, przez co droga nasion do redlicy jest krótka. Za wysiew odpowiada redlica talerzowa 420 mm, poprzedzona gwieździstym talerzem do odgarniania resztek pożniwnych czy grudek ziemi, co może pomóc w siewie uproszczonym. Szerokie koła podporowe sekcji bez zastrzeżeń utrzymują głębokość siewu, w naszym przypadku między 5 a 7 cm.


nasiona do zbiornika


Koła te są regulowane za pomocą korbki regulacyjnej, umieszczonej za sekcją wysiewającą.


regulacja


Bruzdę siewną dociskają również regulowane dwa kółka dogniatające. Na pokrywie skrzynki przekładniowej (na środku ramy, utrudniony dostęp) znajduje się tabela, umożliwiająca ustawianie gęstości siewu. Wybraliśmy 90 tys. nasion na ha. Obsługa jest prosta, a tabele są czytelne.Na plus zasługuje bardzo jasno sformułowana instrukcja obsługi, która nawet niedoświadczonym traktorzystom wskaże zalecane dla danej uprawy ustawienia wybieraka i wartości (podciśnienie) dla wentylatora, po dobór odpowiedniej tarczy wysiewającej.


poprawna gestosc siewu

Wsypywanie nasion do zbiorników było wygodne. Za napęd siewnika odpowiadało koło w przedniej części, z kolei gęstość wysiewu regulowano w centralnie ulokowanej skrzyni, w efekcie na polu obserwowaliśmy poprawny rozkład nasion w rzędzie.

Czujna elektronika: sterowniki kontrolne

Siewnik ma system elektrycznego wyłączania sekcji prostym sterownikiem z sześcioma hebelkowymi przełącznikami. Trudno korzystać z tej funkcji na uwrociach i podczas obsiewania klinów (wymaga dużej wprawy), ale za to przydała się przy wykończaniu pola, gdy siejemy np. tylko czterema sekcjami. Kolejnym novum jest kontroler siewu DigitRoll DMS Seed Master Integra, który zaalarmuje w przypadku błędu w wysiewie, czy braku ziaren w zbiorniku. Prosty wskaźnik LED informuje o pracy wentylatora, czy wypełnieniu zbiornika.


sterowniki

Kontrolę nad siewnikiem sprawują dwa sterowniki (powyżej) do wyboru trybu pracy oraz (poniżej) do wyłączania poszczególnych sekcji.


sterowniki


sterownik

Wygodne było obserwowanie terminalu do kontroli jakości wysiewu.


Cena testowanego modelu w wersji podstawowej wynosi 110 tys. zł netto, a w wersji testowej z opcjonalnym rozgarniaczem gwiaździstym, sekcjami wysiewającymi z talerzami 420 mm, kontrolerem wysiewu i elektrycznym rozłączaniem sekcji kosztuje 132 tys. zł netto. Od wiosny 2023 siewnik dostępny będzie z większym zbiornikiem nawozu (1200 l), być może także z wygodnym podestem. Warto dodać, że turecki producent planuje rozwój serii VPKT-DG6 oraz oferty siewników pneumatycznych o zintegrowanie systemów GPS, ISOBUS, wprowadzenie modeli 12-rzędowych oraz z przednim zbiornikiem nawozowym, a także elektryczny napęd sekcji.

Plusy i minusy siewnika


PLUSY
 • pływające ramiona TUZ do utrzymania głębokości
 • proste sterowanie i panel kontrolny
 • praca zespołu wysiewającego
 • regulacja dawki siewu nasion i nawozu
MINUSY
 • za mały zbiornik nawozu
 • otwieranie zbiornika nawozu
 • brak podestu
 • rozsuwanie sekcji nie pracowało płynnie
 • głośna praca pompy

jb
fot. BebaPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 11/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)