Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Väderstad pokazał nowe siewniki z ISOBUS

Obrazek

Väderstad wprowadza nowe wersje siewników Spirit o szerokości 6, 8 i 9 m. Maszyny wyróżnia nowy design, nowy układ hydrauliczny i sterowanie E-Control z iPad. 

Jan BebaDawid Konieczka19 października 2018, 10:16

Väderstad przedstawił nowy agregat uprawowo-siewny Spirit 600-900C. Dzięki wykorzystaniu tableta do kabiny ciągnika nie prowadzi żaden przewód, wymiana danych i poleceń odbywa się bezprzewodowo. Umożliwia to m.in. zmianę docisku redlic, głębokości roboczej sekcji uprawowej czy intensywność pracy zagarniacza palcowego bezpośrednio z iPad. 

Nowe siewniki wyposażone są w ISOBUS co w połączeniu z GPS umożliwia automatyczne uruchamianie i zatrzymywanie siewu na uwrociu, rozłączanie sekcji roboczych, czy zmienne dawkowanie nasion i nawozu w oparciu o mapy aplikacyjne.

Nowe siewniki będą wyposażone w układ automatycznych sekwencji na uwrociu. Dzięki temu wszystkie czynności podczas unoszenia/opuszczania siewnika będą odbywać się automatycznie, co zdaniem producenta ma zapewniać dużą precyzję i eliminować ewentualne pomyłki operatora. 

- Podczas podnoszenia lub opuszczania siewnika na uwrociach automatyczne sterowanie sekwencyjne podnosi lub opuszcza strefy robocze jedna po drugiej. Optymalizacja procesu podnoszenia i opuszczania kolejnych sekcji sprawia, że dokładność siewu nasion i nawozu jest znacznie większa - mówi Gunnar Blackert, Product Manager w dziale siewników w Väderstad.

Podkreślmy, że agregat uprawowo-siewny Spirit z pneumatycznym systemem dozowania nasion podczas jednego przejazdu wyrównuje pole, przygotowuje łoże siewne, zagęszcza glebę i umieszcza w niej nasiona, po czym dociska znajdującą się nad nimi warstwę roli. Spirit wyposażono w duży zbiornik o pojemności 5000 litrów, zaprojektowany tak, by napełnianie było łatwe i bezproblemowe. Nawóz jest dozowany za pomocą żmijki znajdującej się przed zbiornikiem. Za pomocą regulowanej przegrody umieszczonej w zbiorniku łatwo można zmienić proporcje części przeznaczonej na materiał siewny i nawóz. Gdy jest to konieczne, cały zbiornik można wykorzystać do siewu nasion.


W układzie hydraulicznym siewnika zastosowano czujniki, które  reagują na zmianę ukształtowania pola lub warunków glebowych. Dzięki temu nacisk wywierany na redlice i sekcje boczne zawsze pozostaje zgodny z początkowo ustawioną wartością, nie ulega zmianie z powodu nierówności pola. W efekcie głębokość robocza zostaje utrzymana nawet na pagórkowatych lub mozaikowatych polach

Producent proponuje wyposażenie siewnika w urządzenie BioDrill do siewu roślin o małych nasionach, na przykład roślin okrywowych, koniczyn i traw. Dzięki temu można je siać jednocześnie z główną rośliną uprawową. Nasiona są dozowane w precyzyjnie utrzymanych odstępach, przed redlicami. Nasiona zostają przykryte glebą przez redlice nasienne agregatu oraz przez koła dociskające. BioDrill umożliwia prowadzenie precyzyjnego siewu, a przy tym pozwala zmniejszyć liczbę koniecznych przejazdów.

Nowe siewniki Vaderstad Spirit będą miały oficjalną premierę na targach Agromek w Danii. Producent informuje, że sprzedaż nowych siewników rozpocznie się od listopada br.


1 z 1
Producent informuje, że sprzedaż nowych siewników rozpocznie się od listopada br.

Producent informuje, że sprzedaż nowych siewników rozpocznie się od listopada br.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)