Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Wymiana zębów brony wirnikowej

Obrazek

Brony wirnikowe to popularne maszyny mające wielu zwolenników. Niestety, podczas pracy dosyć szybko zużywają się ich elementy robocze. Przyglądamy się więc jak wymienić zęby w tych maszynach.

Paweł Twardowski27 stycznia 2019, 09:34
Niestety, nic nie jest wieczne i choć brony wirnikowe uchodzą za solidne i trwałe maszyny, to co jakiś czas trzeba wymienić elementy robocze. O zakupie nowych części powinniśmy pomyśleć w momencie, kiedy stare zęby zużyją się w 2/3 swoje długości. Praca ze zużytymi detalami sprawia, że gleba nie może się swobodnie przemieszczać pomiędzy wirnikami, co potęguje zjawisko fali gleby pchanej przed agregatem. To z kolei ma wpływ na jakość uprawy gleby, a także większe opory, a co za tym idzie – zwiększone zużycie paliwa.

Przystępując do naprawy trzeba odczepić siewnik, a w następnej kolejności zdemontować wał doprawiający, co pozwoli nam na dogodne ułożenie brony, tak by mieć swobodny dostęp do elementów roboczych. Ze względów bezpieczeństwa niedopuszczalne jest wymienianie zużytych części na maszynie zawieszonej na TUZ ciągnika.

O tym jak rozpoznać, który ząb jest prawy, a który lewy, oraz o beznarzędziowej wymianie elementów roboczych i cenach części zamiennych przeczytacie Państwo w lutowym wydaniu top agrar Polska na stronie 180.
Picture of the author
Autor Artykułu:Paweł Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)