Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Zgrabiarka dwukaruzelowa Claas Liner 2800 Trend z centralnym odkładaniem pokosu

Obrazek

Claas zmodernizował dwukaruzelowe zgrabiarki z centralnym odkładaniem pokosu. W czasie trzeciego pokosu sprawdziliśmy, jak te zmiany wpływają na jakość pracy zgrabiarki Claas Liner 2800 Trend. Zobacz raport z pracy!

Dawid Konieczka16 maja 2023, 13:23

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zgrabiarki dwukaruzelowe Claas
  • Nowe sprzęgła
  • Konstrukcja ramion
  • Podwozie dopasowane do podłoża
  • Wyposażenie Trend lub Business
  • Ocena zgrabiarki Claas Liner 2800 Trend
  • To, co najważniejsze

Zgrabiarki dwukaruzelowe Claas

Formują równe pokosy i mają niewielkie wymagania pod względem mocy ciągnika – nic więc dziwnego, że wielu rolników często wybiera dwuwirnikowe zgrabiarki z centralnym odkładaniem pokosu, które z powodzeniem sprawdzają się podczas zbioru zielonki, siana czy słomy.

W tym segmencie maszyn Claas oferuje model Liner – gama maszyn obejmuje aż 7 modeli z karuzelami o średnicy od 2,9 do 4,2 m i szerokości zgrabiania odpowiednio od 6,20 m do 10 m. O tym, jak wprowadzone niedawno modernizacje wpływają na jakość pracy, przekonaliśmy się na przykładzie Liner 2800 z wyposażeniem Trend.

Z zewnątrz nowa zgrabiarka wyróżnia się zmienioną osłoną na przekładni rozdzielającej napęd na lewą i prawą karuzelę, nowym wspornikiem do prowadzenia przewodów hydraulicznych oraz oznaczonymi kolorami złączami hydraulicznymi Kennfix (od modelu Liner 2800). Zastosowano nowe uchwyty do demontowanych ramion karuzeli, nie trzeba teraz zabezpieczać ich gumowym paskiem.

Zmodernizowano wspornik przewodów hydraulicznych, uchwyty do odwieszenia przewodów oraz osłonę przekładni rozdzielającej napęd.
Zmodernizowano wspornik przewodów hydraulicznych, uchwyty do odwieszenia przewodów oraz osłonę przekładni rozdzielającej napęd. 

Nowe sprzęgła

W karuzelach zgrabiarki zastosowano dwie godne uwagi zmiany: pierwsza dotyczy fabrycznego montażu wyłącznie palców do zgrabiania zielonki. Kolejna to zastąpienie w układzie przekazania napędu dotychczasowych sprzęgieł krzywkowych wersją cierną. Te drugie znane są ze zgrabiarek, które układają pokos z boku. Reagują one płynniej, co ogranicza ryzyko zatrzymania w przekazaniu napędu – dobrze, że to rozwiązanie trafiło także do maszyn, które układają centralny pokos.

Konstrukcja ramion

W zależności od modelu i szerokości roboczej karuzele mają od 11 do 14 ramion, których rolki prowadzące pracują w kąpieli olejowej. W konstrukcji ramion zastosowano miejsce z cieńszą ścianką, w razie kolizji z przeszkodą ramię ugnie się w tym miejscu, co chroni przekładnię przed uszkodzeniem.

Nowy uchwyt ramion zgrabiających nie wymaga dodatkowego zabezpieczania ich gumowym pasem.
Nowy uchwyt ramion zgrabiających nie wymaga dodatkowego zabezpieczania ich gumowym pasem.

Ramiona z mocowaniem ProFix znane są z wcześniejszych maszyn Claas. Zęby do zgrabiania zielonki mają grubość 9,5 mm, dzięki przegięciu w dwóch miejscach delikatnie podnoszą źdźbła zielonki, co zdaniem producenta zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń do paszy.

Podwozie dopasowane do podłoża

Największa zgrabiarka Liner 3100 standardowo ma podwozie wyposażone w sześć kół. We wszystkich pozostałych modelach, oprócz najmniejszego Linera 2600, za takie podwozie trzeba dopłacić. Standardem jest podwozie z czterema kołami i przegubem Cardana, co naszym zdaniem zapewnia dobre dopasowanie do podłoża.

Standardowo podwozie karuzeli ma cztery koła, w opcji dostępnych jest sześć kół.
Standardowo podwozie karuzeli ma cztery koła, w opcji dostępnych jest sześć kół.

Wyposażenie Trend lub Business

Różnice pomiędzy wersją wyposażenia Trend i Business są najbardziej widoczne w komforcie obsługi. W wersji Business standardowym wyposażeniem jest niezależna regulacja wysokości pracy lewej i prawej karuzeli, wybór na terminalu obsługowym zgrabiarki. W maszynach Trend ta funkcja wymaga dopłaty i realizowana może być na dwa sposoby: przez wykorzystanie oddzielnej sekcji rozdzielacza hydraulicznego ciągnika i trójdrożnego manualnie obsługiwanego zaworu albo zasilanie każdego z wirników z oddzielnej sekcji hydraulicznej. Podobnie wygląda sytuacja z hydrauliczną regulacją wysokości zgrabiania na obu karuzelach jednocześnie. W wersji Business funkcję tę wybiera się na sterowniku Cemis 10, w wersji Trend trzeba pociągnąć za linkę, aby przestawić zawór w odpowiednią pozycję.

Jeśli cenisz komfortową obsługę i często zmieniasz wysokość pracy karuzel, wybierz wersję Business. Ze względu na liczne funkcje obsługiwane przez Cemis 10, do ciągnika wystarczy podłączyć jeden przewód do jednokierunkowego gniazda i dwa kolejne do kolejnej sekcji rozdzielacza w ciągniku – to zaleta w przypadku korzystania ze starszych ciągników. W maszynach Liner 2800 i Liner 2900 wyposażenie Business Claas oferuje po raz pierwszy dodatkowo hydrauliczne odciążenie karuzeli Activ Float.

Zasada działania jest podobna do układu o tej samej nazwie, montowanego w kosiarkach dyskowych serii Disco. Dwa amortyzatory wypełnione azotem odciążają wirniki, pozwala to dostosować nacisk karuzeli zależnie od ilości paszy i ukształtowania terenu, co pozwala na zwiększenie prędkości pracy, a także zmniejszenie ilości zanieczyszczeń przedostających się do paszy.

Ocena zgrabiarki Claas Liner 2800 Trend

Podczas zgrabiania trzeciego pokosu w sierpniu ub.r. zgrabiarka Liner 2800 Trend została oceniona pozytywnie. Na zgrabianej powierzchni nie pozostawała pasza, a pokosy formowane nawet przy dużej prędkości były foremne i kształtne. Pozwoliło to na ich bezproblemowy zbiór przyczepą zbierającą.

W czasie testu zgrabiarka formowała równe i kształtne pokosy.
W czasie testu zgrabiarka formowała równe i kształtne pokosy.

Praca zgrabiarką była bezproblemowa. Stukonny ciągnik Claas Arion 420 bez najmniejszych problemów radził sobie ze zgrabiarką o szerokości 7,4 m, na płaskich polach poradzi sobie także słabszy ciągnik. Podobał nam się także duży kąt skrętu do 80 stopni, co ułatwia ciasne manewrowanie.

Duży kąt skrętu - 80 stopni - pozwala na pokonywanie ciasnych skrętów.
Duży kąt skrętu - 80 stopni - pozwala na pokonywanie ciasnych skrętów. 

W wyposażeniu standardowym zgrabiarka Claas Liner 2800 Trend kosztuje wg cennika 176 600 zł netto. To cena sugerowana z konfiguratora maszyn Claas, która nie uwzględnia żadnych rabatów (cena wyposażenia dodatkowego również bez rabatów). Do ceny podstawowej należy doliczyć opcje, na które często decydują się rolnicy np. hydrauliczna regulacja wysokości zgrabiania obu karuzel za 9220 zł.

To, co najważniejsze

  • Dwuwirnikowe zgrabiarki karuzelowe Claas z centralnym odkładaniem pokosu zostały zmodernizowane.
  • Claas poprawił m.in. prowadzenie przewodów hydraulicznych oraz zmienił osłonę przekładni rozdzielającej napęd.
  • Sprzęgła krzywkowe zastąpiono ciernymi, które zapewniają bardziej płynne przekazanie mocy.

Andreas HolzhammerPicture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 05/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)