Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>

Arbitraż jest lepszy od sądu

Obrazek

O przewadze arbitrażu nad rozprawami toczącymi się przez wiele lat w sądach powszechnych rozmawiamy, na łamach lipcowego wydania top agrar Polska, z Dariuszem Kutziasem, prezesem DAKU International Sp. z o.o. – firmy skupującej i eksportującej zboża.

dr Juliusz Urban27 czerwca 2021, 08:48

Juliusz Urban: Co to jest arbitraż, jaka jest różnica pomiędzy arbitrażem a sądem? W jakich sprawach się go stosuje?

Dariusz Kutzias: Arbitraż to organ do rozstrzygania sporów między stronami umowy. Jest oczywiście także sąd, ale działalność tych dwóch organów wiąże się z kilkoma dość znacznymi różnicami. Pierwsza i podstawowa różnica wynika z tego, że w arbitrażu rozstrzygają ludzie z branży, eksperci, fachowcy znający materię od podszewki, a w sądzie sprawy rozstrzygają zawodowi sędziowie, którzy dziś decydują o zbożu, jutro o rozwodzie, a pojutrze być może o budowie lotniska. W związku z tym ich kompetencje i wiedza branżowa pozostawiają dużo do życzenia. Druga podstawowa różnica jest taka, że od wyroku sądu arbitrażowego nie można się odwołać. Jest on ostateczny. Generalnie arbitraż jest prostszy od postępowania przed sądem powszechnym. Opiera się na chronologii faktów i na zapisach warunków umowy. Skupia się na intencji zawartego kontraktu, a nie zagłębia się w detale prawne, które z prostych spraw czynią prawne „mamuty”. Arbitraż stosuje się we wszelkich sprawach spornych, jeśli obie strony zgodzą się na rozstrzyganie przez arbitraż. 

Więcej o zaletach arbitrażu i szczegółach dotyczących tej formy rozstrzygania sporów przeczytasz w obszernym wywiadzie opublikowanym na łamach najnowszego, lipcowego wydania top agrar Polska.

Uznanego eksperta rynkowego dopytujemy także, jak ocenia rynek zbożowy na nadchodzący sezon 2021/22.

Zapraszamy do lektury artykułu: „Arbitraż lepszy od sądu” na stronach 52-53 lipcowego wydania naszego miesięcznika.

Juliusz Urban grafika Siejkowski
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)