Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>

Chiny wykryły GMO w towarach importowanych z Rosji

Obrazek

W rosyjskich zbożach, rzepaku i oleju rzepakowym dostarczanych do Chin znaleziono organizmy genetycznie modyfikowane.

dr Juliusz Urban21 września 2020, 10:10

Sprawą natychmiast zajęły się rosyjskie służby nadzoru jakości eksportowanych towarów.

 – Strona chińska poinformowała nas o odkryciu GMO. Zaczęliśmy to analizować. W tym roku mieliśmy kilka spraw: jedna firma wysłała olej rzepakowy i dostawa została zatrzymana w Chinach. Mamy także zboże i rzepak, które wyjechały z Omska. Strona chińska odkryła GMO również na terenie naszego kraju – poinformował, za pośrednictwem TASS, Sergiej Dankvert, szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselkhoznadzor).

Przypomniał on, że uprawa i stosowanie produktów GMO jest w Rosji zabronione. W związku z odkryciem takich produktów Chiny ostrzegły rosyjski departament o możliwym zakazie dostaw tych towarów z Rosji.

Po ostrych protestach ze strony chińskiej Rosselkhoznadzor przeprowadził własne dochodzenie i znalazł inne przypadki użycia GMO.

– Rozpoczęliśmy szerokie dochodzenie, sprawdziliśmy nawet pozostałości roślinne. Znaleźliśmy GMO w resztkach roślin w dwóch regionach – powiedział szef rosyjskiego nadzoru weterynaryjnego.

Jak się okazuje, chodziło o produkty wytwarzane w żydowskim regionie autonomicznym, który bezpośrednio graniczy z Chinami oraz produkty z regionu Omska. Służby stwierdziły, że deklaracje zgodności, które zostały wysłane z Omska, są przynajmniej w połowie niezgodne z prawdą. Rosselkhoznadzor zaproponował utworzenie komisji śledczej celem wyjaśnienia faktów naruszenia panujących w Rosji przepisów.

Na razie nie wiadomo, czy sygnały o pojawiającym się GMO spowodują zaprzestanie przez Chiny importu rzepaku, oleju rzepakowego i zbóż z Rosji, ale rosyjskie produkty rolne stanowią sporą konkurencję dla europejskich. Chiny są w tym sezonie pierwszym importerem europejskiego jęczmienia i drugim importerem pszenicy. Według danych KE (na dzień 13.09 2020 r.) Chińskie zakupy jęczmienia w tym sezonie wzrosły o połowę z stosunku do poprzedniego roku i z ilością 793 tys. ton wyprzedziły one nawet Arabię Saudyjską (571 tys. ton). Europejskiej pszenicy Chiny kupiły od początku bieżącego sezonu 395 tys. ton i wyprzedała je, we wspólnotowych zakupach, jedynie Algieria (699 tys. ton).

W oleju rzepakowym i samym rzepaku podobną wpadkę zanotowała, w poprzednim sezonie w Chinach, Kanada. Od tego czasu surowce z Kanady są w Pekinie na „czarnej liście”. Czy tak się stanie z surowcami importowanymi przez Chiny z Rosji? To byłaby ogromna szansa dla europejskiego rynku. Dotychczas 27% całego unijnego eksportu oleju rzepakowego trafia na rynek chiński. Jednak, to na wzrost eksportu zbóż do Chin coraz bardziej zaczynamy liczyć.

Juliusz Urban     Fot. CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)