Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>

Jest porozumienie! – w cukrowni Glinojeck, należącej do P&L Polska

W trafiającym właśnie do domów naszych Prenumeratorów, lutowym wydaniu top agarar Polska, piszemy o planowanych protestach plantatorów buraków cukrowych.

dr Juliusz Urban28 stycznia 2022, 08:55

Warto więc zaktualizować informacje o zdarzenia, które nastąpiły już po złożeniu gazety do druku. Tuż przed datą zaplanowanego na dzień 24.01.2022 r. protestu pod siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych, Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego wspólnie z Zarządem KSC S.A. uzgodniły podwyższenie ceny buraków kontraktowanych na min 35 euro/t, a buraków nadwyżkowych na nie mniej niż 100 zł/t. Strony zdecydowały także o możliwości dalszych negocjacji warunków w zależności od rozwoju sytuacji na rynku cukru i ogólnej sytuacji w rolnictwie.

W związku z pozytywnym rozstrzygnięciem rozmów Rada Związków Plantatorów zdecydowała o odwołaniu akcji przed gmachem Ministerstwa. Odbyły się jednak protesty pod siedzibami innych przetwórców buraka cukrowego, o czym informowaliśmy już na naszej stronie.

Przedstawiciele plantatorów na tym jednak nie poprzestają w swoich działaniach!

W dniu wczorajszym (27 stycznia 2022 r.) Związki Plantatorów Buraka Cukrowego z rejonu kontraktacji cukrowni Glinojeck uzgodniły z Pfeifer & Langen Polska S.A. nowe warunki kontraktacji na najbliższy sezon.

Uzgodniono podwyższenie ceny buraków kontraktowanych, cena podstawowa wyniesie 34 euro/t, a buraki nadwyżkowe będą skupowane po 100 zł/t. Nowe zasady będą także obowiązywać w zakresie obliczania ceny w odniesieniu do zakładanego uzysku cukru, w tym zakresie uzgodniono brak zmniejszenia ceny w przypadku straty teoretycznej przekraczającej 2%. Strony doszły do porozumienia także w zakresie ekwiwalentu za wysłodki, który ma wynieść 3 €/t buraków.

Jak widzimy przy odrobinie dobrej woli można dojść do porozumienia. Obu stronom, plantatorom buraków cukrowych i przedstawicielom cukrowni gratulujemy skutecznych negocjacji i życzymy dalszej owocnej współpracy.

Juliusz Urban fot. archiwum taPPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)