Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>

Krach na giełdach surowcowych

Obrazek

Koronawirus okazuje się groźniejszy dla rynków niż się spodziewano. Wpływa na dramatyczne tąpnięcie cen ropy i innych surowców.

dr Juliusz Urban9 marca 2020, 15:13

Kraje OPEC+ nie doszły do porozumienia w sprawie cięcia wydobycia ropy naftowej. Decyzję zablokowała Rosja, która należy do liderów w grupie krajów dołączonych do organizacji OPEC. Jednocześnie cały świat obiegają informacje o kolejnych zachorowaniach na koronawirus, rośnie także liczba przypadków śmiertelnych.

 

W efekcie ropa w ciągu tylko jednego dnia tanieje o ponad 20%. Ropa WTI kosztuje obecnie tylko 32,55 dolarów za baryłkę, a ropa Brent 35,6 dolarów/baryłkę. Jest to najniższy poziom cen ropy od czasów wojny w Zatoce Perskiej w roku 1991.

 

Niestety, natychmiast w ślad za tymi spadkami poleciały praktycznie wszystkie ceny na giełdach surowcowych. Rzepak na Matifie spadł o 11 euro, do ceny 366,75 euro/t na kontrakcie majowym (9.03.2020 r. o godz. 15). Pszenica w notowaniach na maj tanieje o 4,25 euro do ceny 377,50 euro/t.

 

Kupujący nie bardzo wiedzą jakie ceny wystawiać i wstrzymują się na razie z zakupami. Nikomu nie zależy, żeby w tracie panicznego zachowania rynku przy okazji pogrążyć swój biznes. Miejmy nadzieję, że kiedy opadnie giełdowy dym ceny po woli zaczną się odbudowywać.

Juliusz Urban
Fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy