Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Kup tańsze nawozy

Obrazek
Poprzedni sezon był bardzo specyficzny. Przy dość słabych plonach zbóż, spowodowanych suszą, ceny w skupie były bardzo niskie. W tym roku niestety sytuacja z kiepskimi cenami się powtarza. Na szczęście niższe są w tym roku ceny nawozów, co powoduje, że ich relacja do ceny zbóż jest bardziej atrakcyjna.
dr Juliusz Urban23 sierpnia 2020, 04:40

Pszenica konsumpcyjna w sierpniu ubiegłego roku skupowana była w średniej cenie 650 zł/t, w tym roku, średnia cena skupu jest zaledwie o 3,5% wyższa w stosunku do ubiegłorocznej panującej w żniwa. Niestety, nie tak dobrze jest już w innych zbożach. Pszenżyto ma średnią cenę skupu o 4,4% niższą. Jęczmień w tym roku jest o 6% tańszy. Najgorzej jest z żytem, średnia cena jest aż o 8,5% niższa. Nie ma więc powodów do szczególnej radości, choć obniżki w pewnym sensie rekompensują nieco wyższe plony, osiągane w niektórych regionach kraju.

 

Cen nawozów są o 6–15% niższe niż przed rokiem o tej samej porze. Najbardziej potaniała sól potasowa, której obecne ceny hurtowe netto wynoszą 1250–1300 zł/t jest o 14,5% tańsza. Nawozy azotowe potaniały o 11%, a Polifoski są tańsze o 9–10%.  Ten zdecydowany ruch cen do dołu jest spowodowany, poza obniżkami cen gazu, mniejszymi zakupami gospodarstw, które dostrzegając wiosenną suszę, początkowo ograniczały zakupy, a potem było już za późno dla wielu nawozów i w konsekwencji dystrybutorzy zostali z zapasami, których teraz chcą się pozbyć, by realizować nałożone na nich umowami z producentami limity sprzedażowe.


Jednak tendencja do obniżek skończy się wraz z rozpoczęciem nowego sezonu i jesiennych prac polowych.
Należy rozważyć, czy nie skorzystać z pojawiających się lokalnych promocji i kupić nawóz nie tylko na bieżąco, ale także na przyszłe, wiosenne potrzeby.

 

Wielu producentów rolnych swe decyzje uzależnia od tego, czy sprzedać zboże, czy poczekać, by ceny wzrosły. Przy wyrównanym rynku raczej nie liczyłbym na szybki wzrost cen zbóż i pilnie rozglądałbym się za ostatnimi promocjami nawozowymi.

 

Więcej informacji o cenach nawozów oraz ciekawe porównania relacji bieżących i ubiegłorocznych cen zbóż do cen nawozów zamieszczamy już w najbliższym wrześniowym wydaniu top agrar Polska, na str. 60–61 w artykule: „Nawozy kup”. Postaraj się o to wydanie naszej gazety już dziś!

Juliusz Urban fot. Sierszeńska
 Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)