Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>

Pszenica tańsza od średniej - Rynkowy Serwis Spod Lady - 26.05.23 r.

Obrazek

W rzepaku z każdym kolejnym notowaniem mamy spore wzrosty kursów, a pszenica na Matifie spada poniżej wieloletniej średniej. Najnowszy komentarz dotyczący bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.

dr Juliusz Urban26 maja 2023, 11:18

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są notowania rzepaku na Matifie?
  • jak wyglądają notowania rzepaku na kolejne terminy i co to oznacza??
  • jakie są na notowania pszenicy na Matifie?
  • ile wynosi średnia kursów pszenicy z ostatnich 5-ciu lat?
  • jaki wpływ ma polski rynek zbożowy na światowe giełdy?
  • jakie kursy złotówki są najkorzystniejsze dla krajowych cen zbóż?
  • co słabszy złoty oznacza dla naszego międzynarodowego handlu?

Rzepak: dawno nie było takich różnic

Kursy rzepaku Matif

Wykresy rzepaku Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Notowania rzepaku pod koniec tygodnia wyrównały spadki zbliżające nas do 390 euro/t i wylądowały o 7 euro powyżej 400-eurowej kreski. Czy długo jeszcze rzepak będzie walczył z tak bardzo umowną granicą? Tego niestety nie wiemy, ale warto z giełdowego rozkładu wycen wyciągnąć jak najwięcej wniosków. Od bardzo, bardzo dawna nie mieliśmy bowiem takiego rozkładu kursów, że rzepak na każdy kolejny termin jest wyceniany zdecydowanie drożej. I tak rzepak na listopad' 23 r. jest wyceniany o 6,50 euro drożej od sierpnia, a na luty'24 r. o 6,25 €/t drożej od listopadowych kontraktów br.

Taki układ wskazuje na dwie sprawy. Giełdy oczekują, że w żniwa będzie tanio, ale z upływem czasu są spore szanse na wzrosty cen. Druga wiadomość, wysłana od rynku papierowego temu fizycznemu, jest jednak nieco mniej dla tego drugiego miła. To fakt, że będzie spory nacisk na dołowanie cen żniwnych, bo bilanse jeszcze przed startem zbiorów są wystarczająco pokryte.

Najsmutniejsze jest to, że posiadający stary rzepak jakby nie potrafili, albo nie chcieli skorzystać z chwilowych wzrostów kursów. Nie bardzo wiem na co liczą, bo opieranie się na marzeniach, a nie chłodnej ocenie sytuacji jest prawie zawsze zawodne. A u nas wciąż panuje tendencja, że jak notowania rosną to nie sprzedaję, a jak spadają to panika. LUDZIE!? Zastanówcie się, co robicie! Na własną szkodę działacie?


Pszenica już tańsza od średniej!


Pszenica Matif

Wykresy Pszenicy Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Po dwudniowych skokach w górę i dół w środku tego tygodnia, a na jego zakończenie zaczynają się uspokajać notowania kończą dosłownie tak samo jak przed tygodniem i tylko spadki krajowych cen się nie zatrzymują.

I tak to właśnie się dziać obecnie będzie. Nawet niemrawe giełdy mogą u nas na wysyconym rynku  powodować ciśnienie na obniżki, a w konsekwencji... No właśnie, jakie są konsekwencje spadających cen zbóż w Polsce? O to jest ważny temat, bo od lat zwykliśmy mówić, że od nas nic nie zależy i ceny krajowe zależą od tych światowych i pokazywaliśmy notowania na Matifie, a nawet na Chicago. ALE!... Przecież giełdy są wypadkową także tego, co dzieje się na fizycznych rynkach, a Polska jest od lat jednym z kluczowych eksporterów zbóż w UE, a ta z kolei jest drugim światowym eksporterem pszenicy, po Rosji. 

Jeśli tak podejdziemy do tematu, to zdarzenia dziejące się na polskim rynku wpływają na notowania na Matifie, bo w końcu jest to europejska giełda, a kursy w Europie wywierają wpływ na amerykański COBoT. Nie bądźmy więc tacy skromni i widząc eksport pszenicy, być może zmierzający do 5 mln t i wciąż pełne krajowe magazyny nie udawajmy, że ktoś za nas z góry tylko o tym decyduje.

To także nasze zapasy powodują, że pszenica na Matifie, na wrześniowych notowaniach jest o ponad 10 euro tańsza od średniej z ostatnich 5-ciu lat, wynoszącej 234 €/t. A to niestety optymizmu nie wlewa w nasze serca, choć u mnie zaczyna pojawiać się przebłysk myśli, że do odbicia od dna może być już bardzo blisko. Ale to na Dzień Matki taka nadzieja, a przysłowie o Matce i nadziei wszyscy znamy.

 

Złoty znów słabiutki

Kursy walut NBP


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Złotówka poharcowała tylko przez chwilę będąc mocną walutą i dziś pracując już w okolicach 4,53 zł/€ wraca niestety do słabych kursów. Słaby vs. mocny, to zawsze kwestia porównawcza, ale wyraźnie rynki finansowe nie pozwalają złotemu przeskoczyć bariery 4,50 zł/euro na dłużej.


Może i dobrze, bo jak wyobrazimy sobie ceny pszenicy w portach, czy ceny skupu rzepaku przy kursie choćby 4,30, to aż łzy się same w kącikach oczu pojawiają. Niech już może lepiej do żniw złoty pozostanie słaby i choć tak daje nam wsparcie, w eksporcie i strzeże polskich granic przed nadmiernym importem.


Komentarz z poprzedniego tygodnia przeczytasz tutaj!

Juliusz Urban Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)