Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>

Rynkowy Serwis Spod Lady - 03.03.23 r.

Obrazek

Najnowszy komentarz dotyczący bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.

dr Juliusz Urban3 marca 2023, 11:14

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są notowania rzepaku i pszenicy ma Matifie?
  • jak wygląda sytuacja w przerobie rzepaku i kiedy wystartuje nowy sezon?
  • na jakim poziomie cenowym w rzepaku mogą się zatrzymać spadki?
  • czy pszenica tylko u nas jest tak tania?
  • co sią dzieje w międzynarodowym handlu zbożami ?
  • ile pszenicy może zostać i gdzie?
  • dlaczego złotówka się umacnia?

Rzepak szuka kolejnego punktu podparcia

Rzepak notowania

Rzepak Matif wykres


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Trudno się oprzeć wrażeniu, że rzepak na Matifie spadając  raz w tygodniu po kilkanaście euro poszukuje dna giełdowego i twardszego gruntu na jakim mogłyby się oprzeć ceny z nowych zbiorów. Z nowych, bo o rzepaku ze żniw 2022 r. zbyt wiele dobrego już pewnie nie usłyszymy. Jest to wyraźna konsekwencja nadpodaży rynkowej. Bo w naszej części Europy przetwórcy nie mają się czego obawiać, jeśli chodzi o pokrycie przerobu do samych żniw. A słyszymy o kolejnych statkach rzepaku płynącego do Unii z Australii.

Nawet na start nowego sezonu pozycja krajowego przemysłu olejowego wydaje się komfortowa i ze spokojem, jakiego dawno u przetwórców nie było, mogą oni planować przeglądy urządzeń i szybki start z przerobem w sezonie 2023/24. Nawet czasem w żartach  pojawiają
się wypowiedzi, że 30% rzepaku na kolejny sezon w Polsce już zebrano. I mogą to być żarty niewiele przesadzone, a przetwórców stary rzepak, który zostanie na kolejny sezon cieszy podwójnie, bo poprzedni rok zagwarantował nam niezłą jakość i wysokie zaolejenie.

Dobre dla przetwórców informacje, nie do końca są dobre dla producentów rzepaku. Jednak tutaj choć ceny spadają, jak pisałem na wstępie poszukują dna i ekspertom, także tym zagranicznym wydaje się, że poniżej 500 euro/t rzepak już spaść nie powinien. Czy to cieszy, czy martwi, bo to by znaczyło jeszcze taniej niż to jest obecnie, oceńcie sami. Tak, czy siak 2000 zł za tonę rzepaku jawi się już na horyzoncie.


Pszenica tańsza nie tylko u nas
Kursy pszenicy Matif

Pszenica Matif wykres


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Pszenica potaniała nie tylko na Matifie, także na giełdzie w Chicago notowania pszenicy są najniższe niemal od półtora roku. A przecież tylko w ciągu poprzedniego tygodnia zakończonego 23 lutego br. USA wysłały 591 725 ton pszenicy. Końcowi odbiorcy to przede wszystkim Irak, Japonia, Korea Południowa, Meksyk i  Filipiny. Dodatkowo agencje donoszą, że po ograniczonym międzynarodowym przetargu Irak zarezerwował 250 tys. ton pszenicy z Australii, a turecki TMO ogłosił przetarg na 790 tys. ton, z czego większość zakontraktował w Rosji. Także Jordan w drodze przetargu szuka dostawcy na 120 tys. t pszenicy. 

Ciekawe informacje dochodzą z Iranu, gdzie kilka rosyjskich statków z pszenicą wciąż od kilku miesięcy pozostaje w Zatoce Perskiej . – Niektóre ze statków nie zostały rozładowane od września 2022 r., gdyż irański rząd ma problemy z realizacją płatności –  informuje Agricensus, za pośrednictwem APK Inform.

Siłą napędową na światowym rynku nadal pozostają Chiny, które ogłosiły swoje stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. Warto zaznaczyć fakt, że wyraźnie mówili o potrzebie, aby korytarz zbożowy na Morzu Czarnym pozostał w dalszym ciągu otwarty i funkcjonował prawidłowo. Dlatego wydaje się mało prawdopodobne odrzucenie kontynuacji umowy dotyczącej korytarza przez Rosję, która zapewne z obawy przed zrażeniem do siebie największego sojusznika prolonguje umowę kończącą się w połowie marca. Chiny kupują ostatnio znaczne ilości korytarzem zbożowym, od sierpnia 2022 r. zaimportowały już 3 mln ton kukurydzy z czego większość zostało wysyłane w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Tak znaczna ilość stanowi ponad 30% całkowitego eksportu kukurydzy z Morza Czarnego.

U nas mocniejsza złotówka odbiera ostatnie atuty w morskim i przygranicznym eksporcie i coraz częściej przebąkuje się, że jeśli tak dalej pójdzie, to nawet 2 mln t pszenicy pozostanie w kraju na nowy sezon. Czy część tego trafi do portowych magazynów i pozwoli na dynamiczny eksport od początku nowego sezonu? Trudno wyrokować, wydaje się, że przy aktualnie rosnącej podaży od małych i średnich gospodarstw, towar pozostanie głównie u tych wielkotowarowych producentów zbóż. A ci są na tyle sprawni, że jak rynek eksportowy by się nagle obudził, są w stanie podać masę towarową szybko. Jednak taka pozostałość na rynek ciśnie i po chwilowym zasileniu przetwórcy mogą znów się pozamykać, a to kiepski scenariusz dla cen.

 

Zaskakujące umocnienie złotówki

Kursy walut


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Spore umocnienie złotego jest na tyle zaskakujące, bo przytrafia się w momencie, gdy GUS publikuje informację o spadku polskiego PKB, który w czwartym kwartale 2022 r. spadł o 2,4 proc. w porównaniu z kwartałem poprzednim. Dla polskiego budżetu jest to o tyle zła wiadomość, że tak duży spadek Produktu Krajowego Brutto jest wręcz jednym z największych w historii.

Do dolara złotówka umacnia się za względu na gorsze dane ekonomiczne dotyczące inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się bowiem, że w styczniu wyniosła ona 5,4% co zaskoczyło większość amerykańskich ekspertów, którzy wcześniej inflację szacowali tylko na 5%.

Komentarz z poprzedniego tygodnia znajdziesz tutaj!

Juliusz Urban Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)