Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>

Rynkowy Serwis Spod Lady - 10.03.23 r.

Obrazek

Najnowszy komentarz dotyczący bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.

dr Juliusz Urban10 marca 2023, 11:26

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są notowania rzepaku i pszenicy ma Matifie?
  • jakie są najnowsze prognozy zbiorów rzepaku?
  • co może wesprzeć rzepakowe kursy?
  • jak mocno pszenica może stanieć?
  • jakie ciekawe manewry w pszennym bilansie zastosowało USDA?
  • co obecnie wpływa na kurs złotego?

Rzepak przebił już 500-tkę i poleci dalej?

Rzepak kursy Matif

Pszenica wykresy Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

No i mamy kolejne dramatyczne obsunięcie cen rzepaku na Matifie. Od początku sezonu notowania rzepaku spadły prawie o 200 euro/t, a od startu bieżącego roku mamy prawie 85-eurowy spadek kursów. Przyłożyły się do tego po równo: unijny import i szacunki ekspertów. O imporcie rzepaku do UE więcej piszemy w aktualnym artykule dotyczącym krajowego rynku. Natomiast kontynuując ten drugi wątek warto zauważyć, że globalna produkcja rzepaku, rosnąc w tym sezonie wg IGC do 85,7 mln t i do 86,3 mln t wg USDA przewyższa już ubiegłoroczną zależnie od źródła o 11,8 mln t i 12,3 mln t. 16-proc wzrost produkcji przy rosnącym tylko o 0,6 mln ton (+3,5%) zapotrzebowaniu, to już nie w kij dmuchał. 

Po tym jak notowania rzepaku przebiły tak silny punkt wsparcia jakim było 500 euro, wydaje się, że dla rzepakowych notowań, przekładających się na ceny krajowe nie ma już żadnych świętości. Łatwo w takiej sytuacji o czarnowidztwo, więc może skupmy się na informacjach, które mogą się przysłużyć do zatrzymania tej jazdy do dołu bez trzymanki. 

I choć jak na razie zbyt wielu ich nie ma, to do takich bezsprzecznie należy kolejna redukcja światowych zbiorów soi, opublikowana w marcowym raporcie USDA. Amerykańscy eksperci po raz drugi z rzędu obwieszczają, że wcześniej byli zbyt dużymi optymistami i produkcja soi wyniesie 375 mln t i będzie niższa o 8 mln t, niż zakładali w lutowym raporcie. Wprost przyczyniają się do tego właśnie 8-milionowe obniżki zbiorów w Argentynie, która będąc jednocześnie największym światowym eksporterem śruty sojowej sprzeda jej mniej o 1,3 mln t.

Kolejną dobrą dla rzepakowego rynku informacją są prognozy S&P Global dotyczące rosnącego zużycia czterech głównych olejów: palmowego, sojowego, rzepakowego i słonecznikowego w sezonie 2022/23 o 20 mln t, na co głownie wpłynie zwiększające się o 7 mln t wykorzystanie na potrzeby biodiesla. W tym kontekście wsparciem dla cen jest także większe zużycie oleju palmowego w Indonezji, która ma wchłonąć dodatkowe 2 mln t "palmy", której wykorzystanie w tym kraju wzrośnie do 47 mln t.

Jak widzimy nie wszystkie koty są czarne, ale dla nas najważniejsze jest jak będzie wyceniany czarny rzepak i tutaj tendencje notowań giełdowych będziemy bacznie obserwować, bo do rozdania kart na nowy sezon jest już coraz bliżej. 


Pszenica - może być jeszcze taniej?
Pszenica kursy matif

Wykres pszenica Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Znów na Matifie potaniała pszenica, jeśli bacznie przyglądniemy się wykresom notowań z poprzednich sezonów, to przecięciu się aktualnych kursów z ubiegłym sezonem zacznie się nam krystalizować obraz tendencji z roku 2021, gdzie ceny zaczęły spadać poniżej 200 euro/t. Czy aż tak głęboko to zabrnie? Szerzej sytuację omawiałem już ponad miesiąc temu, pokazując analizę graficzną kursów z ostatnich dwudziestu lat i odnosząc ją do zagrożeń na naszym rynku. Tym razem rozważmy, jakie są szanse odbicia kursów.

Wydaje się, że jedna z nich na którą liczyli szczególnie obkupieni kontraktami pszennymi inwestorzy, którzy zaspali i nie zdążyli się ich pozbyć, no i cóż chyba też rolnicy, mający zapełnione ubiegłorocznym zbożem magazyny, jest data 18.03.2023 r. związana z wygaśnięciem porozumienia "korytarza zbożowego" na Morzu Czarnym. Tyle, że obecnie po wyraźnym wystąpieniu Chin, wspierającym dalsze funkcjonowanie umowy jest to raczej strachami na lachy, bo Rosja nikogo się nie boi tak jak Chin.

Drugie wsparcie, nieoczekiwanie było ukryte w raporcie USDA. Tu bowiem mamy parę kwiatków, które nieuważnym analitykom mogły umknąć. USDA podniosło co prawda światowe zbiory pszenicy w tym sezonie aż o 5 mln t, jednak jej podaż na globalnym rynku się nie zwiększyła! Jak to się stało? Zapewnił to bardzo prosty manewr. Okazuje się, że amerykańscy eksperci cofnęli się o rok i obniżyli zapasy końcowe z poprzedniego sezonu o ponad 5 mln t i tym samym start tego sezonu pokazują teraz niżej, na 271,5 mln t. Co pozwala zbuforować większe zbiory i tylko większe zużycie o 2 mln t powoduje analogiczny spadek zapasów pszenicy i wszystko statystykom gra. A giełdy wciąż podniecają się rosnącymi zbiorami i spadkiem zapasów.

No dobrze, zauważamy to i co z tego? No cóż rzeczywiście możemy to tylko nagłośnić, ale wyraźnie eksperci tym razem do raportu się nie przyłożyli. Bo zupełnie, nawet o jakieś miejsca po przecinku nie zmienili pszennych statystyk UE. Jeśli w innych krajach szczególnie mocno powołują się na dane z tych krajów płynące, warto zauważyć, że KE, ze względu na ostrą konkurencję z Rosją obniżyła prognozę eksportu pszenicy.  No ale takie zmiany niestety nie działają już na korzyść notowań pszenicy na europejskiej giełdzie i mamy spadki, na które nakłada się efekt rozpoczynającej sią właśnie nadpodaży na krajowym rynku. Aż boję się myśleć, co może stać się dalej...

 

Złoty jeszcze trochę mocniejszy

KURSY WALUT


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Po ubiegłotygodniowym dużym umocnieniu, aktualne ruchy naszej waluty, zmierzającej już tylko lekko w tym samym kierunku mogą się wydawać taką zwykłą inercją. Na rynkach walutowych nic nie dzieje się jednak bez przyczyny. Bowiem do euro złoty umacnia się, gdyż Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe drugi raz z rzędu o 50 punktów bazowych. Natomiast nasza Rada Polityki Pieniężnej kursy kolejny, już szósty raz utrzymała na podobnym poziomie. Tym samy w zjednoczonej pod wspólną walutą Europie  koszt pieniądza rośnie, a u nas pozostaje bez zmian.

Komentarz rynkowy, na którego ekspert powołuje się w tekście o pszenicy znajdziesz tutaj!

A poprzedni komentarz znajdziesz tu!

Juliusz Urban Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)