Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>

Rynkowy Serwis Spod Lady - 14.04.23 r.

Obrazek

Aktualny komentarz dotyczący bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.

dr Juliusz Urban14 kwietnia 2023, 10:51

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są notowania rzepaku i pszenicy ma Matifie?
  • jak dużo rzepaku zaimportuje UE?
  • o ile wzrosła powierzchnia uprawy rzepaku we Francji?
  • co może dziać się z cenami do końca sezonu i na starcie rzepakowych żniw?
  • o ile wzrośnie eksport pszenicy z Rosji i Ukrainy?
  • jak mocno spada eksport z UE?
  • Ile pszenicy w UE zostanie na koniec bieżącego sezonu?
  • jakie efekty może spowodować ogłoszony skup interwencyjny?
  • o ile złotówka się umocniła?

Rzepak: widełki się rozjeżdżają

Kursy rzepaku Matif

Wykres notowań rzepaku na Matifie


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Wraz z taniejącym i coraz bardziej zbliżającym się  do granicy 400 euro/t rzepakiem nadchodzi refleksja, czy do żniw rzepak  zawsze już musi tanieć. Oceniając perspektywę notowań giełdowych na najbliższe dwa tygodnie nie można zapominać o tym, że są to już ostatnie dni majowych kontraktów i ostatnie dni notowań rzepaku ze starych zbiorów. Jak na razie widełki notowań rzepaku starego i nowego się rozchodzą i na szczęście rzepak z nowych zbiorów jest o 2 euro droższy.

W początkiem maja jedynym odniesieniem będą notowania na sierpień, a te dotyczą przecież rzepaku z nowych zbiorów. Czy oznacza to, że właściciele starego rzepaku zostaną osamotnieni w swym cierpieniu spowodowanym oderwaniem od przejrzystego, przez lata ukształtowanego już rynku? Oczywiście nie, ale muszą się liczyć z faktem, iż przetwórcy każdy zakup starego rzepaku ze zbiorów 2022 r. oceniać będą pod kątem nadchodzących zbiorów i cen na żniwa.

Dobre samopoczucie u producentów oleju na zakończenie tego sezonu potęgują aktualne informacje, bo USDA podwyższył jeszcze szacunki importu rzepaku do UE do 6,7 mln t w tym sezonie, a Francja zwiększyła powierzchnię rzepaku do zbioru na sezon 2023/24 do 1,34 mln ha. Ten 9-proc. wzrost w skali roku we Francji by może nie dziwił, bo poprzedni rok był suchy, ale już 11% większe zasiewy, w odniesieniu do średniej z ostatnich pięciu lat, budzą respekt.

A przecież, przy dobrym pokryciu surowcowymi i wciąż sporych zapasach ulokowanych w rynku, przetwórcy mogą się spodziewać, że podaż żniwna będzie gwałtowna. Ceny mogą być mocno dołowane, a dyskonty w stosunku do notowań na Matifie będą z każdym dniem wzrastać. Dlatego będą limitować zakupy starego surowca, nie chcąc ponosić kosztów finansowania zapasów, bo i po co. 


Pszenica jeszcze bardziej tanieje


Kursy pszenicy Matif

Wykres notowań pszenicy na Matifie


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Pszenica, po krótkotrwałej przerwie i lekkim odbiciu, mającym miejsce pod koniec marca znów zaczyna zbliżać się do rocznego minimum, wszak do 245 €/t dzieli nas naprawdę niewiele. Przyczyn ostatnich spadków kursów pszenicy można się dopatrywać w kwietniowym raporcie USDA, gdyż to właśnie amerykańscy eksperci, nie podnosząc szacunków zbiorów dostrzegli, że zarówno Rosja, jak i Ukraina w wyeksportują w sumie 2,5 mln t więcej. Złą informacją jest to, że odbędzie się to kosztem unijnego eksportu kurczącego się o 2 mln t, a dobrą (dla rynków, niekoniecznie dla sprzedających), że o 1 mln t do 12 mln t podskoczą zapasy pszenicy w UE.

Ech! Pewnie amerykańscy eksperci z uwagą obserwują to co się dzieje u nas. Gdzie kolejne odwlekanie sprzedaży prowadzi do nieodzownych wniosków, że ubiegłoroczne zboże tak czy siak u nas w sporych ilościach w magazynach pozostanie. Na potwierdzenie tego mamy przecież kolejną formę interwencji, tym razem tę ogłoszoną przez RARS, dotyczącą zakupu pszenicy konsumpcyjnej na zapasy strategiczne. Plan jest o tyle chytry, że zawsze ilości kupowane i przechowywane w systemie rezerw strategicznych są objęte ścisłą tajemnicą państwową i w tym aspekcie wielka interwencja ogłoszona publicznie może być realizowana na niewielkich ilościach, a budzić wyobrażenie ogromnego tonażu. Co w krajowych przetwórcach może obudzić lęk i pobudzić rynkową rywalizację o surowiec.

Miejmy nadzieję, że taka forma nie jest stworzona w celu wykupienia za państwowe (a w zasadzie unijne pieniądze) zapasów pszenicy kupionej przez państwowe podmioty. Pomimo niewątpliwego wycofania towaru z rynku, byłby to proceder polegający na dziwnym wykorzystaniu unijnych dotacji, które raczej powinny trafić jako pomoc dla rolników. Na szczęście są to zapewne nie mające pokrycia w rzeczywistości symulacje, których w naszym kraju obawiać się przecież nie musimy. Jednak brak wglądu w faktyczne ilości pszenicy, podlegające takiemu systemowi interwencji zawsze będzie budził kontrowersje.

 

Niezależny złoty się umacnia

Kursy walut


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Nasza złotówka ma się dobrze. Już wczoraj mieliśmy do czynienia z jej sporym umocnieniem, bo złoty zyskał 2 grosze do euro i aż 5 groszy w stosunku do dolara. A dzisiaj od rana trend umocnieniowy jest kontynuowany, bo za euro płacimy już tylko 4,64 zł, a amerykańskiego dolara możemy kupić za 4,19 zł.

Rosnąca siła naszej waluty może wynikać z uniezależnienia się od koszyka najważniejszych walut światowych. Dzieje się to w obliczu informacji płynącej z Międzynarodowego Funduszy Walutowego, który prognozuje, że ze światową inflacją będziemy walczyć aż 5 długich lat. Wielokrotnie już w historii, w momentach ogłaszania trwania globalnego kryzysu nasza waluta, pozostająca niezależną broniła nasz kraj przed jeszcze większą recesją.


Komentarz z poprzedniego tygodnia znajdziesz tutaj!

Juliusz Urban Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)