StoryEditor

Dron-robot do zbierania owoców

Kwotę 20 mln dolarów w firmę Tevel z branży latających robotów do zbioru owoców zainwestował koncern Kubota. To kontynuacja przyjętej strategii rozwoju innowacji w celu stworzenia nowych możliwości biznesowych, produktów i usług w rolnictwie.
12.02.2021., 23:02h

Założona w 2017 roku w Izraelu firma Tevel opracowuje autonomiczne latające roboty do zbioru owoców łącząc sztuczną inteligencję z rozpoznawaniem obrazów, zaawansowaną robotyką, inżynierią lotniczą, techniką kontroli lotu oraz odbiorem i syntezą danych. Wyzwania technologiczne, jakie napotkała firma zostały już pokonane i produkty mają wejść na rynek w 2021 roku. Rozwiązanie firmy Tevel ma zapewnić najwyższą wydajność przy najniższych kosztach, a także wysoką elastyczność, która umożliwia zbiór wielu rodzajów owoców. Strategiczna pozycja firmy Kubota wspomoże rozwój technologii automatyzujących zbiór owoców oraz umożliwi uruchomienie działalności w zakresie rozwiązań wykorzystujących te technologie, co przyczyni się do oszczędności pracy i poprawy wydajności w rolnictwie.

Pomimo roku  pełnego niepewności  związanej  z pandemią Covid-19 grupa Kubota zamierza rozwijać działalność biznesową opartą na społecznościach lokalnych i dostarczać zintegrowane rozwiązania i postęp technologiczny. Koncern podaje, że każdego roku na świecie produkuje się ponad 800 milionów ton owoców na obszarze 70 milionów hektarów, co daje roczną wartość rynkową wynoszącą 1 bilion dolarów. Rolnicy wydają rocznie 100 miliardów dolarów na zbiór owoców i zatrudniają na krótkie okresy ponad 10 milionów pracowników tymczasowych zbierających owoce. Coraz trudniej jest znaleźć, rekrutować, przeszkolić i zatrudnić takich pracowników sezonowych i zapewnić im tymczasowe zakwaterowanie. Znalezienie pracowników terenowych w sezonie zbioru oraz ich wydajność to najpoważniejsze ograniczenia dla rolników, stanowiące zagrożenie dla ich inwestycji i rentowności w danym sezonie, a także dla zdolności do zebrania wszystkich owoców w krótkim czasie, co zapewni im konkurencyjność. Ponadto, ze względu na komplikacje związane z przekraczaniem granic i podróżami międzynarodowymi w czasie pandemii, kryzys spowodowany przez Covid-19 jeszcze bardziej pogłębił niedobór siły roboczej i zwiększył ryzyko w produkcji owoców ograniczając dostępność pracowników-migrantów. Dlatego też rozwiązanie firmy Tevel, zapewniające niezawodny łańcuch dostaw, przyczynia się do zwiększenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 09:14