Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Technika>Nowe technologie>

#ForumTopAgrar: Telematyka w precyzji i ewidencji zabiegów

Nowoczesne systemy prowadzenia równoległego, wspomagające pracę operatora czy telematyka wpływają na precyzję zabiegów, a to oszczędza czas i pieniądze.

Jan Beba20 grudnia 2019, 14:47

System telemetryczny Claas Telematics pozwala na bieżącą analizę pracy wielu maszyn rolniczych oraz przygotowuje automatyczną dokumentację po zakończeniu zabiegów agrotechnicznych. Celem jest obniżenie kosztów codziennej eksploatacji maszyn – powiedziała w trakcie IV Forum Rolników i Agrobiznesu dr Barbara Raba-Przybylak z firmy Class Polska.

Telematics oferuje użytkownikom cztery różne sposoby realizacji tego celu.

  • Informacja: na ekranie w ciągniku, kombajnie lub sieczkarni system umożliwia wyświetlanie i dokumentowanie danych roboczych, śladów przejazdów i plonów. Wszystkie dane są przesyłane przez sieć telefonii komórkowej z maszyn na serwer, gdzie odbywa się ich przetwarzanie i zapisywanie. W efekcie można do nich zajrzeć później na portalu Telematics przez Internet i dokonać potrzebnych analiz.
  • Analiza: ta funkcja w programie Telematics dostarcza dokładnych danych o tym gdzie, kiedy i w jaki sposób pracują maszyny. Analiza pracy umożliwia poprawę wydajności maszyn.
  • Optymalizacja: dzięki Telematics można się dowiedzieć, w jaki sposób zwiększyć efektywność lub co jest przyczyną niepełnego wykorzystania wydajności maszyny. Jednocześnie wspieramy operatorów w stałym doskonaleniu umiejętności.
  • Dokumentowanie: we współdziałaniu z oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem można niemal automatycznie zgromadzić wszystkie informacje o polach. Telematics dokumentuje m.in.: czasy pracy, przebiegi pracy, zużycie paliwa, pozycję maszyn, dane agronomiczne (wielkość zbioru, dawka aplikacyjna itd.). Przypisanie pól należących do gospodarstwa pozwala automatycznie przyporządkować do nich dane oraz uzyskać pełną analizę wydajności z poszczególnych pól

Nowością jest funkcja Remote Service do zdalnego serwisowania maszyny. Za zgodą rolnika dane z maszyny przesyłane są do serwisu Claas. Maszyna przesyła komunikat o błędzie do partnera serwisowego, dzięki czemu można szybciej zdiagnozować i usunąć usterkę.


1 z 1
dr Barbara Raba-Przybylak z firmy Class Polska

dr Barbara Raba-Przybylak z firmy Class Polska

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy