Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Nowe technologie>

Gospodarstwo w komórce agronoma

Obrazek

Lepszy dobór upraw czy planowanie harmonogramu prac na polu to tylko część zalet nowego programu eAgronom opracowanego przez młodych rolników z Estonii. 

Jan Beba11 grudnia 2018, 12:00
eAgronom to mobilne narzędzie, dzięki któremu przy pomocy smartfonu, tabletu lub komputera można zarządzać i nadzorować produkcję roślinną. To główny cel projektu, który jako start-up przed dwoma laty zdobył uznanie wielu inwestorów. eAgronom założony został przez Robina Saluoksa (młodego przedsiębiorcę pochodzącego z gospodarstwa) i Stenvera Jerkku, który stworzył technologiczne zaplecze programu i zbudował zespół inżynierów firmy. 

Program przechowuje wszystkie dane w jednym miejscu, dzięki temu rolnicy mają możliwość wirtualnego wglądu w swoje pola, magazyn czy finanse. Umożliwia także koordynację pracowników, dodając zadania np. dla traktorzystów. Warto podkreślić, że eAgronom może wspomóc rolników w dostosowaniu gospodarowania do nowych przepisów, jak chociażby dyrektywa azotanowa, dotycząca prawidłowego nawożenia azotem. W programie można sprawdzić, jakie minerały występują w danym nawozie i prowadzić ewidencję wykorzystanych środków. To ułatwi koordynację pracy, zwłaszcza na dużym areale.  

W aplikacji mobilnej każdy pracownik może zobaczyć swoje zadania i mapę z polem na którym ma pracować. Gdy potrzeba większej kontroli można sprawdzić status wykonanych zadań. Postęp prac pokazuje się w czasie rzeczywistym.

eAgronom to firma, zajmująca się tworzeniem oprogramowania do zarządzania gospodarstwami rolnymi, która ma na celu udostępnienie narzędzi cyfrowych wszystkim rolnikom oraz zwiększanie świadomości przy podejmowaniu lepszych decyzji finansowych i świadomych ekologicznie. Założony zaledwie 2 lata temu w Estonii, eAgronom zdobył 70% lokalnego rynku w ciągu pierwszych 6 miesięcy.

Obecnie program działa w dziewięciu krajach, a za jego pomocą rolnicy zarządzają już ponad 700 tys. ha upraw. Jak podkreśla firma, choć wśród użytkowników dominują gospodarstwa liczące powyżej 100 ha, nie brakuje również tych mniejszych. Młodzi założyciele mają ambitne plany, by jeszcze w marcu 2019 r. podnieść powierzchnię zarządzanych hektarów do 1 mln, a poziom 100-300 mln hektarów osiągnąć w ciągu następnych 5-7 lat.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)