Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Technika>Nowe technologie>

Inteligentna orka i uprawa roli

Obrazek

Wymianę danych między ciągnikiem a maszyną uprawową umożliwia system iQblue Connect firmy Lemken. W rezultacie zaczepiona za ciągnikiem maszyna jest w stanie automatycznie sterować niektórymi funkcjami ciągnika, na przykład prędkością jazdy lub zaworami hydraulicznymi.

Jan Beba15 lutego 2021, 12:57

Ważnym warunkiem korzystania z iQblue Connect jest posiadanie przez ciągnik funkcji TIM (Tractor Implement Management). iQblue connect jest kompatybilny z narzędziami innych producentów. System będzie dostępny od października 2021 r. Rolnicy potrzebują tylko jednego modułu iQblue connect, którego można używać z wieloma narzędziami. Moduł łączy się z ciągnikiem poprzez interfejs ISOBUS. Ma również GPS i mobilne łącze transmisji danych do komunikacji, na przykład z systemem zarządzania gospodarstwem. System automatycznie dostosowuje się do narzędzia, do którego jest podłączony, co zmniejsza obciążenie użytkownika.

W przypadku pługów Lemken oferuje system kontroli szerokości roboczej oparty na GPS. Tutaj iQblue connect przesyła dane narzędzia o pozycji GPS pługa i aktualnej szerokości roboczej do TIM, aby umożliwić jednostce sterującej w ciągniku automatyczne sterowanie siłownikiem szerokości roboczej pługa. Dzięki temu pług zawsze zostawia prostą bruzdę. W kultywatorach półzawieszanych głębokość roboczą można wykryć za pomocą czujnika. W takim przypadku iQblue connect zbiera docelową głębokość roboczą dla danego obszaru z map cyfrowych, a TIM dostosowuje głębokość roboczą sekcji zębów i narzędzi wyrównujących do zmieniających się warunków glebowych na polu za pośrednictwem układu hydraulicznego ciągnika.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy