Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Nowe technologie>

KWS testuje roboty do chwastów w burakach

Obrazek

Firma nasienna KWS w warunkach polowych testuje różne systemy robotów, które mogą być w przyszłości używane do zwalczania chwastów na burakach cukrowych.

Jan Beba18 września 2020, 23:58

Wraz z Wydziałem Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu w Getyndze i Instytutem Badań nad Burakiem (IfZ) KWS testuje roboty polowe różnych producentów do zwalczania chwastów w burakach cukrowych. Praktyczna praca robotów do usuwania chwastów dobiegła końca, a zebrane w tym czasie dane są teraz poddawane analizie.

– W naszym projekcie z jednej strony zależy nam na oferowaniu producentom innowacyjnych systemów, bo zwalczanie chwastów za pomocą robotów może wnieść znaczący wkład w bardziej zrównoważone rolnictwo, a z drugiej strony postrzegamy siebie jako partnera dla rolników - ważne jest, abyśmy byli w stanie ocenić innowacje w branży pod kątem ich funkcjonalności oraz kompetentnie i fachowo doradzać naszym klientom – powiedział dr Stefan Meldau z KWS. Trzy roboty różnych producentów od marca tego roku pracowały na polach buraków cukrowych w zarządzanych ekologicznie i konwencjonalnie zakładach rolnych KWS w Wiebrechtshausen i Wetze (Niemcy).

Robot polowy FarmDroid cyfrowo rejestruje położenie nasion podczas siewu i usuwa je później - na podstawie informacji o lokalizacji rośliny - mechanicznie wokół buraka cukrowego. System rozróżnia chwasty od buraków cukrowych za pomocą kamer i na tej podstawie steruje mechanicznymi narzędziami ich usuwania.

Z kolei robot polowy firmy ecoRobotix został użyty w zwalczaniu chwastów za pomocą herbicydów. On również rozpoznaje chwasty w oparciu o kamerę i zwalcza je poprzez bardzo precyzyjne i selektywne spryskiwanie herbicydami.

Systemy zwalczania chwastów stale się rozwijają, a warunki polowe mogą się zmieniać z roku na rok. W związku z tym do rzetelnej oceny systemów konieczne są wieloletnie testy w różnych warunkach. W tym kontekście KWS będzie nadal testować innowacyjne rozwiązania w zakresie zwalczania chwastów we współpracy z IFZ i Wydziałem Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu w Getyndze. Partnerzy obecnie wspólnie oceniają zebrane dane. Bada się m.in. liczbę chwastów i liczbę buraków przed i po zastosowaniu różnych systemów. Analizy powinny pomóc w obiektywnej ocenie możliwych zastosowań różnych systemów, a tym samym pokazać perspektywy w zakresie zrównoważonej kontroli chwastów buraków cukrowych.

Źródło: KWS, topagrar.com1 z 2
Praktyczna praca robotów do usuwania chwastów dobiegła końca, a zebrane w tym czasie dane są teraz poddawane analizie.

Praktyczna praca robotów do usuwania chwastów dobiegła końca, a zebrane w tym czasie dane są teraz poddawane analizie.

2 z 2
Roboty różnych producentów od marca tego roku pracowały na polach buraków cukrowych w zarządzanych ekologicznie i konwencjonalnie zakładach rolnych KWS w Wiebrechtshausen i Wetze (Niemcy).

Roboty różnych producentów od marca tego roku pracowały na polach buraków cukrowych w zarządzanych ekologicznie i konwencjonalnie zakładach rolnych KWS w Wiebrechtshausen i Wetze (Niemcy).

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)