Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Nowe technologie>

Safety truck – bezpieczna podróż za ciężarówką

Obrazek

Czy znalazłeś się kiedyś w sytuacji, kiedy utknąłeś za jadącą przed tobą ciężarówką?  Jeśli akurat jedziesz autostradą bądź drogą jednopasmową, może to być koszmar. Mimo, że ciężarówka wydaje się jechać relatywnie wolno, nie ma możliwości jej wyprzedzenia ze względu na jej rozmiar i to, że nie wiemy co się przed nią znajduje.

15 marca 2018, 16:03
Firma Samsung opracowała rozwiązanie, które może sprawić, że problem przestanie istnieć. Inspiracją dla niej były argentyńskie statystyki dotyczące wypadków drogowych, które należą do najwyższych na świecie. W tym kraju najwięcej kolizji ma miejsce na drogach dwupasmowych, zwłaszcza w sytuacjach wyprzedzania ciężarówek. Mając to na uwadze, firma Samsung opracowała technologię Safety Truck dla samochodów ciężarowych, która ma na celu ułatwiać życie kierowcom w trudnych sytuacjach drogowych. Tym razem cel jest ambitny – ratować życie.

Jak to działa?

Na technologię Safety Truck składa się bezprzewodowa kamera zamontowana na przedniej części pojazdu, która jest połączona z obrazem wyświetlanym przez cztery monitory, znajdujące się z tyłu ciężarówki.  Na monitorach wyświetlany jest obraz sytuacji na drodze przed samochodem ciężarowym.

Takie rozwiązanie pozwala kierowcom, znajdującym się za ciężarówką, podjąć decyzję o bezpiecznym jej wyprzedzeniu. Kolejną zaletą Safety Truck jest to, że może zmniejszyć ryzyko wypadków spowodowanych przez nagłe hamowanie lub zwierzęta przebiegające przez drogę.

Prototyp tego rozwiązania został już przetestowany przez firmę Samsung z lokalnym klientem B2B. Okazało się, że technologia działa i pomysł ten może uratować wielu ludzi.

Następne kroki

By wprowadzić innowację w życie, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich testów w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi krajowymi protokołami oraz uzyskanie  niezbędnych zezwoleń. W tym celu, firma Samsung współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się bezpieczeństwem na drogach oraz rządami różnych państw na świecie.


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)