Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Ścieżki do szerokich opon

Obrazek

Lemken uruchomił nowy konfigurator ścieżek technologicznych do siewników punktowych Azurit 9.

Dawid Konieczka8 marca 2021, 06:33

Azurit 9 to siewnik do kukurydzy, który pracuje w koncepcji DeltaRow. Oznacza to, że każdy rząd roślin składa się z dwóch bliźniaczych rzędów ustawionych schodkowo względem siebie. Dzięki takiemu ustawieniu nasion wszystkie rośliny mają lepszy dostęp do światła i ogranicza się ryzyko konkurencji.

 

Odległość pomiędzy bliźniaczymi rzędami wynosi 12,5 cm, z tego względu odległość między wewnętrznymi, sąsiednimi rzędami zmniejsza się do 62,5 cm. To może być kłopotliwe podczas wykonywania oprysków i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki nowemu konfiguratorowi siewnik punktowy Azurit 9 umożliwia tworzenie ścieżek technologicznych z bardzo elastycznymi odstępami i rytmem.

 

Konfigurator pomaga rolnikom w obliczaniu ścieżek technologicznych, ponieważ określa, ile rzędów należy wyłączyć i w jakim miejscu. Jeśli jeden z rzędów bliźniaczych zostanie dezaktywowany, odległość między rzędami wzrośnie z 62,5 do 75 centymetrów. Jednocześnie w drugim podwójnym rzędzie umieszcza się podwójną ilość nasion, dzięki czemu liczba ziaren na metr kwadratowy pozostaje taka sama. Jeśli operator wyłączy kolejny podwójny rząd ścieżki technologicznej po drugiej stronie toru, szerokość ścieżek zostanie zwiększona do 87,5 centymetra. Taka odległość pozwala rolnikom pracować z szerokimi oponami, które chronią glebę. Umożliwia to bezproblemowy wjazd na pole dużymi beczkami wyposażonymi w szerokie ogumienie i nawożenie roślin gnojowicą lub pofermentem z biogazowni bez obawy o uszkodzenie roślin oponami.

 

Obsługa konfiguratora jest bardzo prosta. Należy wprowadzić do niego szerokość roboczą narzędzia np. opryskiwacza lub beczki z aplikatorem, rozstawu kół i odległości roślin od krawędzi opony. Korzyści dla rolników są oczywiste: wszystkie ścieżki są prawidłowo rozmieszczone, istnieje mniejsze ryzyko nieprawidłowego wjechania w ścieżki technologiczne podczas zabiegów pielęgnacyjnych, straty plonów i jakości spowodowane przejazdami są zminimalizowane. Poza tym szerokie ogumienie w mniejszym stopniu oddziałuje na zagęszczenie gleby.

Konfiguratory ścieżek technologicznych dostępne są bezpłatnie dla siewników Lemken Azurit 9 i siewników serii Solitair 25.1 z 1
Szerokie ścieżki w kukurydzy ułatwiają aplikację gnojowicy dużymi beczkami.

Szerokie ścieżki w kukurydzy ułatwiają aplikację gnojowicy dużymi beczkami.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)