Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

SIMA: Zdalny monitoring od ciągnika po glebę

26.02.2019

Drukuj

SIMA: Zdalny monitoring od ciągnika po glebę

Artykuł dostępny

Rozbudowany system wsparcia serwisowego to jedna z tegorocznych nowości amerykańskiego producenta. Machine Dashboard, czyli Pulpit Zarządzania Maszyną to zdalne narzędzie diagnostyczne opracowane przez John Deere. W ten sposób jeszcze bardziej ułatwia serwisowanie sprzętu przez zdalne łączenie z maszyną i zaawansowaną analizę danych. To ma przyspieszyć lokalizację i usunięcie problemu.

r e k l a m a

Nowa usługa daje możliwość zdalnego monitorowania maszyny i wysłania powiadomienia za pośrednictwem systemu telematycznego JDLink do dealerów John Deere. Na podstawie zgody klienta dane telematyczne maszyny JDLink są automatycznie analizowane dzięki opatentowanemu algorytmowi. Wyniki od razu są przedstawiane dealerowi. Umożliwia to łatwą i szybką identyfikację maszyny wymagającej natychmiastowej naprawy lub konfiguracji.

Nowy system wykorzystuje możliwości narzędzia Expert Alerts (Alarm Eksperta). Dzięki temu narzędziu dealer jest informowany o potencjalnym ryzyku  zużycia elementów  maszyny, z jasnymi instrukcjami, jak rozwiązać rozpoznane problemy. To z kolei klientom i dealerom podjąć decyzję o ewentualnej wymianie mocno zużytych elementów. Wspomniane narzędzia są fabrycznie instalowane w nowych maszynach samobieżnych John Deere i mogą być oferowane przez dealerów w najnowszych modelach, w tym ciągnikach serii od 6M do 9R, opryskiwaczach samojezdnych, kombajnach i sieczkarniach.

Polecany artykuł

Zobacz kto zdobył 2 medale?


Monitorowanie bilansu azotowego

Z kolei we współpracy z marką Airbus firma John Deere oferuje narzędzie Live Nbalance, którego celem jest monitorowanie na żywo bilansu azotowego w glebie. Projekt opiera się na połączeniu obrazów satelitarnych i danych z maszyn, które stale obserwują pobieranie azotu przez rośliny uprawne w każdej części pola. Ma to się przełożyć na podejmowanie bardziej świadomych decyzji w sprawie  dozowania nawozów. Obecnie rolnicy muszą podejmować decyzje dotyczące dawek nawozu w oparciu na własnych doświadczeniach i prowadzonym bilansie.

System John Deere i Airbus umożliwia dostęp do informacji o zawartości azotu na początku sezonu wegetacyjnego na polu. Natomiast zawartość azotu w nawozach organicznych można dokładnie zmierzyć za pomocą HarvestLab 3000 na wozie asenizacyjnym. Live NBalance uwzględnia również całkowite zaopatrzenie w azot organiczny i mineralny w miarę upływu czasu, wykorzystując dostępne dane.

Podczas sezonu wegetacyjnego obrazy satelitarne obserwują rozwój upraw i dostarczają informacje o całkowitym poborze azotu w danych okresach. Wykorzystanie rozwiązania pozwala także zidentyfikować wskaźniki wchłaniania i opóźnienia wzrostu roślin, dzięki czemu rolnik jest w stanie dostosować ilość stosowanego nawozu w terenie oraz sprawnie ocenić skuteczność aplikacji.

Kolejnym etapem monitoringu są żniwa. Wtedy czujnik HarvestLab 3000 zainstalowany w kombajnie mierzy zawartość azotu w plonie, co uwzględniane jest w bilansie. W efekcie rolnik otrzymuje informacje zwrotne na temat wydajności zastosowanych nawozów. Można również odtworzyć bilans sezonu z ostatecznymi rezultatami i tym samym dostosować długoterminową strategię. Pierwsza wersja Live NBalance, która wkrótce zostanie udostępniona.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Zobacz wideo

Nowości z techniki rolniczej na targach SIMA 2019 w Paryżu!

Galeria zdjęć

Pulpit Zarządzania Maszyną to zdalne narzędzie diagnostyczne opracowane przez John Deere.
Celem systemu Live Nbalance jest monitorowanie na żywo bilansu azotowego w glebie.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii