Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Obory>

Jak udoskonalić oborę?

Co się sprawdziło, a co dziś mogłoby być w oborze zrobione inaczej? – pytamy Adama Kubiaka, pomysłodawcę ciekawych rozwiązań w oborze dla bydła mlecznego.

Marcin Jajor31 października 2020, 08:00
Jak po kilku latach sprawdzają się rozwiązania w oborze – pytamy Adama Kubiaka, który wraz z bratem Piotrem i ojcem Janem gospodaruje w miejscowości Sulmów (woj. łódzkie). Zaprojektowali i w dużej mierze własnym sumptem zrealizowali oni oborę wolnostanowiskową na ok. 300 krów dojnych. Bazując na doświadczeniach ze starego obiektu, postanowili poszukać kompromisu między komfortem zwierząt a pracochłonnością.

W starym budynku przewidzianym na 100 krów, który powstał w 2000 roku, powoli zaczynało brakować miejsca. Do tego dochodził pracochłonny system utrzymania krów na legowiskach ze ściółką. Zapadła decyzja o budowie nowej obory i całkowitej zmianie systemu utrzymania krów. Po niespełna roku stanęła obora o wymiarach 102 m długości i 38 m szerokości oraz o wysokości 12 m. Obiekt, otwarty w 2015 roku, ma stalową konstrukcję ramową z dwoma rzędami słupów nośnych, rozmieszczonych co 6 metrów. Największą ciekawostkę stanowią dwa stoły paszowe przy ścianach podłużnych budynku.

Co się udało, a co dziś wykonaliby inaczej? Jak poradzili sobie z niektórymi problemami, które wyszły w ciągu pierwszych dwóch lat użytkowania obiektu? Zamów prenumeratę i przeczytaj o doświadczeniach hodowcy z woj. łódzkiego).

mj
Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)