Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Obory>

Konkurs "Obora na medal": kategoria II – obory od 70 do 100 krów

Liczba obór zgłoszonych do naszego konkursu "Obora na medal", a także ich bardzo wysoki poziom – przerosły nasze najśmielsze oczekiwania! Komisja konkursowa była pod ogromnym wrażeniem nakładu pracy, pomysłowości hodowców oraz szerokiego wachlarza rozwiązań, stawiających na pierwszym miejscu dobrostan bydła. Przedstawiamy II kategorię konkursową od 70 do 100 krów.

Marcin Jajor25 lipca 2022, 15:12

Nadesłane zgłoszenia podzieliliśmy na 3 kategorie: do 70 krów, od 70 do 100 krów i powyżej 100 krów. W ramach nich jury wybrało 10 obór, które przeszły do kolejnego etapu – wizyt w oborach. Członkowie jury odwiedzili 6 województw i przejechali ponad 2 tys. km, by dokonać fachowej oceny i wybrać najlepsze obiekty. Podczas spotkań z hodowcami padały pytania m.in. o zasięg przedsięwzięcia, progres gospodarstwa czy autorskie pomysły. Komisja zwracała też uwagę na relację między funkcjonalnością obory, czasem obsługi zwierząt a kosztami budowy. Poniżej prezentujemy krótkie opisy dziesięciu obór, z których grona jury wybierze laureatów konkursu. Więcej szczegółów o oborach znajdziesz w kolejnych wydaniach top agrar Polska

konkurs obora na medal kategorie finalistów

Wydajna wentylacja: obora nr 5, Paweł Zajkowski, Targonie Wielkie, woj. podlaskie

kategoria II – nr 5, Paweł Zajkowski, Targonie Wielkie, woj. podlaskie

Obora wolnostanowiskowa dla krów dojnych, wybudowana w 2021 r. Jej wymiary to 42 × 36 m. Docelowa obsada to 130 krów, ale hodowca utrzymuje w niej teraz 90 krów, które doi za pomocą 2 robotów udojowych Lely.

Obora ma konstrukcję ze słupami podporowymi, a pokrycie to płyta warstwowa, którą zastosowano też na ścianach szczytowych. Świetlik łukowy o szerokości 3,7 m. Oborę dzieli centralnie umieszczony stół paszowy o szerokości 5,15 m. Po jego obu stronach znajdują się analogicznie ułożone korytarze spacerowe i legowiska (po każdej stronie jest jeden robot udojowy).

W obrębie ścian bocznych (po obu stronach obory) znajdują się murki o wysokości 70 cm, a powyżej otwory nawiewne o maksymalnej wysokości do 2,7 m. Dopływ powietrza regulowany jest kurtynami materiałowymi, automatycznie z wykorzystaniem pogodynki. Wentylację grawitacyjną wspierają dodatkowo dwa wentylatory sufitowe o średnicy 5 m. Włączają się automatycznie, gdy temperatura w budynku przekroczy 19°C.

Hodowca planuje docelowo wykorzystywać na legowiskach separat, ale do tego czasu krowy mają materace słomiano-wapienne. Nieczystości trafiają przez posadzkę rusztową (wyjątek stanowi porodówka na głębokiej ściółce z posadzką rusztową, tylko przy stole paszowym) do zbiornika o pojemności 2 mln l. W oborze pracują też roboty do czyszczenia posadzki i podgarniania paszy. Ponadto hodowca zdecydował się na system wstępnego schładzania mleka wodą i odzysk ciepłej wody ze zbiornika na mleko. Deklarowany przez rolnika koszt inwestycji to ok. 4 mln zł.

Roboty na służbie: obora nr 6, Maciej Gołębiewski, Głęboczek, woj. podlaskie

Obora wolnostanowiskowa oddana do użytku w 2020 r., o wymiarach 28 × 56 m, ze ścianami bocznymi żelbetowymi o wysokości 1,4 m. Nad nim znajduje się – regulowany elektrycznie oknami przesuwnymi z poliwęglanu – otwór nawiewny o maksymalnej wysokości do 2,7 m. Obora jest podzielona na dwie części – dla młodzieży i krów dojnych. Dzieli je stół paszowy o szerokości 5,1 m.

Krowy chodzą po posadzce rusztowej, którą czyści robot. Gnojowica trafia do znajdującego się pod nią zbiornika o pojemności 2 tys. m3 i głębokości 2,7 m. Robot podgarnia także paszę na stole paszowym z ukośną drabiną paszową.

W oborze funkcjonuje dój automatyczny dzięki robotowi firmy GEA, z ruchem kierowanym (w systemie najpierw dój, później stół paszowy) dzięki dwóm bramkom selekcyjnym. Znajdują się one w wydzielonym obszarze przy robocie. Tuż obok poczekalni znajduje się też separatka i porodówka na głębokiej ściółce. Na legowiskach hodowca zdecydował się na materace.

Innymi elementami współpracującymi z robotem udojowym są: chłodnica mleka oraz zbiornik buforowy. Mleko płynące do zbiornika przepływa przez chłodnicę, przez którą z kolei przepływa woda zasilająca poidła. W obiegu jest więc ciepła woda, którą bydło dużo chętniej pobiera, w tym szczególnie zimą.

Hodowca wykorzystuje system do zarządzania stadem, m.in. z wykrywaniem rui oraz monitoringiem przeżuwania danej sztuki, jak i poszczególnych grup. Zgodnie z deklaracją rolnika inwestycja pochłonęła ok. 2,4 mln zł.

Dodatkowy budynek: obora nr 7, Ewa i Arkadiusz Koc, Koce Piskuły, woj. podlaskie

Obora wolnostanowiskowa wybudowana w 2021 r., o wymiarach 36 × 31,8 m, z posadzką rusztową, pod którą znajduje się zbiornik na gnojowicę o objętości 1,7 ty. m3, z dwoma mieszadłami elektrycznymi o mocy 11 kW i 17 kW. Posadzkę czyści robot, który przemieszcza się po oborze dzięki przejazdowi (otwieranemu elektrycznie) przez stół paszowy o szerokości 5 m. Ten ostatni dzieli budynek na dwie części: dla mniej wydajnych krów z kojcem m.in. dla jałówek cielnych i grupy bardziej wydajnych zwierząt.

Obora ma konstrukcję stalową, ze słupami podporowymi co 6 m i pokryciem w postaci płyty warstwowej. W obrębie ścian podłużnych znajdują się otwory nawiewne, o wysokości do 1,9 m, regulowane elektrycznie przez hodowców. Poniżej znajduje się ściana pełna, do wysokości 2,1 m. Krowy mają legowiska z materacami, które hodowca posypuje środkiem do suchej dezynfekcji. Zwierzęta pobierają paszę z dwóch różnych drabin paszowych. W części dla krów bardziej wydajnych znajduje się tradycyjna rura karkowa i 4 stanowiska z drabiną zatrzaskową. Z kolei w obrębie grupy mniej wydajnej i pozostałych – hodowca postawił na drabinę ukośną.

Ciekawostkę stanowi dobudówka o wymiarach 13 × 15 m, w której znajduje się hala udojowa typu rybia ość 2 × 10 firmy GEA, pomieszczenia socjalne, korytarz komunikacyjny z wanną do kąpieli racic (z okienkami na halę udojową) oraz porodówka na głębokiej ściółce. Hodowca wykorzystuje w oborze system zarządzania stadem, m.in. z wykrywaniem rui czy monitoringiem przeżuwania zwierząt. Obora została zaprojektowana zgodnie z jego pomysłem i kosztowała ok. 2,2 mln zł.

Zobacz pozostałych finalistów!Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)