Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Obory>

Nowa obora w Niewiadowie

Obrazek

Dawniej tuczono tu buhaje. Dziś doi się 400 krów w jednym z najnowocześniejszych obiektów w kraju.

Marcin Jajor28 czerwca 2016, 08:00

Mowa o nowo otwartej oborze Włodzimierza Jabłońskiego w Gospodarstwie Rolnym Niewiadów (woj. łódzkie). Do użytku oddano łącznie 3 kompleksowo zmodernizowane obiekty na 650 sztuk, które wraz z dawnym kombinatem rodzina Jabłońskich przejęła w 1994 roku. Rolnicy gospodarują łącznie na areale 650 ha, a ich stado liczy 400 krów mlecznych o wydajności ok. 9,1 tys. litrów mleka rocznie od sztuki.

– Budowę obory wymusił na nas stan techniczny starego obiektu, gdzie konieczna byłaby instalacja od podstaw hali udojowej. Bardziej opłacało się zainwestować w kompleksową modernizację – mówił Mateusz Jabłoński, syn gospodarza.

Łącznie trzy, zlokalizowane tuż obok siebie obiekty, wyposażono w centralnie umieszczone, przejazdowe stoły paszowe, ryflowaną posadzkę betonową ze zgarniaczami łańcuchowymi (w każdym obiekcie 2) oraz legowiska na głębokiej ściółce z wapnem. Największą ciekawostką jest karuzelowa hala udojową na 40 stanowisk AutoRotor PerFormer, która obraca się automatycznie, ułatwiając i skracając wchodzenie krów.

Warto również wspomnieć o systemach Apollo, a więc automatycznego dippingu oraz mycia każdego aparatu udojowego bezpośrednio po każdym doju, a także CowScout S – pomiaru aktywności krów.

mj
fot. Granos-Burkert1 z 3
Uroczyste przecięcie wstęgi

Uroczyste przecięcie wstęgi

2 z 3
Karuzelowa hala udojowa z 40 stanowiskami

Karuzelowa hala udojowa z 40 stanowiskami

3 z 3
Otwarcie obory

Otwarcie obory

Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)