Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Obora wielu opcji

Obrazek

Komfortowa ściółka obok korytarza z posadzką rusztową – to patent Marka Nowakowskiego na bardziej wszechstronne wykorzystanie obory. Jego oborę opisujemy w grudniowym wydaniu "top agrar Polska".

Marcin Jajor5 grudnia 2018, 07:00

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w oborach przeznaczonych dla ok. 100 krów jest boczny stół paszowy oraz podział na część dla młodzieży z pojedynczym rzędem legowisk i krów z 3 rzędami legowisk.

W oborze Izabeli i Marka Nowakowskich w Janowie (woj. kujawsko-pomorskie) wcielono w życie inny pomysł. W budynku znajduje się przejazdowy stół paszowy o szerokości 5 m, ale umieszczony centralnie, który dzieli oborę na dwie części, w tym jedną z obszerną powierzchnią na płytkiej ściółce.

 – Wcześniej inwestowaliśmy w produkcję rzepaku, ale jego rynek jest bardzo nieobliczalny. Dużo mniejszy stres wiąże się ze sprzedażą mleka, bo zapłata jest co miesiąc – argumentuje Marek Nowakowski, który swoje rodzinne gospodarstwo z kilkupokoleniową tradycją przejął po rodzicach w 2013 r. i postanowił przekwalifikować je na produkcję mleka. Do tej pory utrzymywanych ok. 25 krów dojnych miało do dyspozycji uwięziową oborę z legowiskami ścielonymi słomą.

Dlaczego hodowca zdecydował się na niestandardowe rozwiązania? Z czego jest najbardziej zadowolony i jak pracuje mu się w nowym obiekcie? – czytaj w najnowszym grudniowym wydaniu "top agrar Polska". Chcesz wiedzieć więcej – zamów prenumeratę.

mj
Fot. Jajor
Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)