Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Obory>

Nowa obora i pełną parą naprzód!

Obrazek

Nowoczesna, efektywnie zarządzana obora na Mazowszu, na 154 DJP, niedawno została oddana do użytku, a gospodarz już planuje kolejne inwestycje.

Dorota Kolasińska21 maja 2018, 10:57
W pełni wyposażona w urządzenia wspomagające codzienną pracę obora Łukasza i Edyty Nasiłowskich robi wrażenie. Hodowca korzysta z systemu zarządzania stadem do wykrywania rui, rozpoczynającej się choroby, porodu lub do segregacji krów.
Postanowił z żoną wybudować własny obiekt. Wziął kredyt preferencyjny na kwotę 1,8 mln zł netto na budowę obory, silosów na kiszonkę z kukurydzy  i częściowe utwardzenie wokół budynku. Z dofinansowania PROW na 500 tys. zł (drugie tyle dołożył ze środków własnych) kupił halę udojową, stacje paszowe, zgarniak obornika, system zarządzania stadem, zbiornik na mleko (10 tys. l) i wóz paszowy (20 m3).
Ruja wykrywana jest w 95% przypadków, a Nasiłowski sam inseminuje krowy. Niektóre z nich zostały wybrane na matki buhajów. 

Planuje dobudowę jałownika i zrobienie wybiegu dla jałówek i krów zasuszonych. U hodowcy bardzo dobrze sprawdzają się wióry z wapnem na legowiskach. 

Więcej informacji na temat wymiarów, konstrukcji, obsługi stada oraz pomysłów na dalszy rozwój znajdziesz w najnowszym wydaniu TB 06/2018

dkolPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)