Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Obory>

Sprytne triki na muchy w oborze. Jakie koszty skutecznego zwalczania?

Obrazek

To, jak bardzo muchy potrafią być męczące, wie każdy kto choć chwilę pracował w oborze. Aby zwalczanie much było skuteczne konieczne jest zastosowanie kilku metod jednocześnie. Jakich? 

Dorota Kolasińska24 maja 2023, 10:35

Wieloletnie badania naukowców wskazują na to, że niepokojone przez muchy zwierzęta są mniej produktywne. Ponadto najwięcej owadów zwykle znajduje się w pobliżu stołu paszowego, co może powodować niechęć do częstego pobrania paszy, jeśli insektów jest dużo. Mniej mleka, mniejsze przyrosty, ale to nie koniec konsekwencji braku zwalczania much.

Otóż muchy są jednym z wielu czynników sprzyjających latem, w rozwoju mastitis i stanowią ogromny problem w cielętnikach, roznosząc choroby między cielakami. Owady przenoszą różne choroby. Nie trzeba więc udowadniać, że hodowca powinien zrobić wszystko, aby się ich pozbyć. Niepokojone przez owady bydło jest niespokojne, co z kolei jest niebezpieczne podczas doju czy zadawania paszy i innych zabiegów wymagających bezpośredniej interakcji ze zwierzakiem. Ponadto, niech pierwszy rzuci kamieniem, ten kto nie dostał ogonem w oborniku w twarz podczas doju? Dobrze rozbudza przy porannym dojeniu, ale do przyjemnych nie należy :). 

Jakie są sposoby na zwalczanie much w oborze?

Jeśli liczysz na to, że czytając ten artykuł znajdziesz jeden cudowny preparat, to niestety się przeliczysz. W zwalczaniu much konieczny jest zestaw kombo, wszystkich dostępnych metod, gdyż muchy są bardzo trudnym przeciwnikiem. Z czego to wynika? Mucha już w trzy dni po przepoczwarzeniu jest w stanie złożyć bagatela ... 150 jaj, z których wykluwają się muchy. Zwalczanie much można śmiało nazwać syzyfową pracą, gdyż one zawsze chętnie wrócą do obory, gdy tylko znajdą taką sposobność. Mają tam mnóstwo pożywienia oraz idealnych warunków do rozwoju larw. 

Konieczne są metody chemiczne, ale również mechaniczne. Warto wprowadzić kilka z ich jednocześnie, gdyż nie wszystkie będą działać w pojedynkę skutecznie. 

Metody mechaniczne walki z muchami

 • siatki w otworze okiennym o drobnym oczku (ogromne zróżnicowanie cen w zależności od jakości materiału (stal, aluminium, plastik, włókno szklane. Trzeba liczyć się z kosztem minimum około 20 zł za 1m2)
 • długie mucholepy w formie taśmy (około 40 zł za 10 m) lub sznurków (około 70 zł za 400 m)
 • muchołapka (worek z wabikiem, około 30-40 zł w zależności od wielkości)
 • przemysłowe lampy UV o dużej mocy (około 300 zł na powierzchnię 50 m2)
 • wentylatory przemysłowe (odpowiednia ilość zapewnia duży ruch powietrza, który utrudnia swobodne przemieszczanie się owadów)
 • zamykanie drzwi obory, częste usuwanie niedojadów i obornika, częste uruchamianie mieszadła w kanale gnojowym 
 • bielenie ścian obory w wykorzystaniem preparatów na muchy 

Metody chemiczne walki z muchami 

 • jednoczesne zastosowanie preparatów do walki z postacią dorosłą muchy domowej i preparatów do zwalczania larw much (larwicydy)
 • preparaty w formie koncentratów ( do rozcieńczania - oprysk lub polewanie, ok. 1 l to koszt od 60 do 100 zł, starczy na powierzchnię około 400-600 m2)
 • preparaty w formie granulatu (tworzy z się z niego roztwór cieczy roboczej 100 g około 50 zł, służy do malowania powierzchni, najlepiej framug okiennych lub oprysku) 
 • preparaty spot on (stosuje się je na kark zwierzęcia - najlepiej wieczorem, 1 litr to koszt około 100 zł, starcza na około 30 zwierząt, trzeba powtarzać po 8-10 tygodniach)
Warto pamiętać, że zarówno jedne i drugie metody będą skuteczne jeśli zastosujemy kilka z nich jednocześnie, pamiętając o systematyczności prowadzonych zabiegów - oprysków czy preparatów stosowanych na kark. Podczas wykonania oprysków trzeba uważać na miejsca pobierania paszy i wody. W każdej oborze panują inne warunki, więc metody trzeba dobrać pod swój budynek. 

dkol
Fot. Envato Elements/Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)