StoryEditor

Uwaga na wszy zimą

Zimą w oborach, szczególnie tych niskich, panuje wilgotny zaduch, a światła jest mniej. To doskonałe środowisko do rozwoju wszy.
19.01.2018., 15:01h
Niezależnie od pogody panującej na zewnątrz, w środku budynku, szczególnie jednego z tych starszej daty, zbiera się więcej wilgoci i zwierzęta częściej chorują. Nie tylko na choroby dróg oddechowych i biegunki – ale także na choroby pasożytnicze. Jedną z nich jest wszawica.

Warunki im sprzyjają


Wszy rzadziej spotyka się latem na pastwisku, prawdopodobnie dlatego, że nie panują tam sprzyjające tym pasożytom warunki. Ale już w ciemnej, wilgotnej oborze środowisko do rozwoju wszy jest niemal idealne. Problem nie dotyczy tylko ostrej zimy, ale także łagodnej, takiej jak ta, którą mamy teraz. Podobne warunki panują w wielu stanach USA. Przez zarażenie wszawicą bydło wolniej przybiera na wadze i spada jego wydajność. Według obliczeń USDA, w Stanach Zjednoczonych farmerzy tracą około 126 milionów dolarów rocznie właśnie z powodu wszy.
Dzieje się tak z powodu spadku wagi odsadzeniowej (u cieląt z wszawicą potwierdzono mniejsze przyrosty o około 0,12 kg dziennie), infekcji skórnych i anemii. Chore zwierzęta szybciej niszczą ogrodzenia, intensywnie się o nie ocierając. To wszystko wpływa na spadek opłacalności.

Wszy żyją na skórze krów i żywią się ich krwią. Całe swoje życie, od jaja aż do dorosłego osobnika, spędzają na jednym żywicielu. Poza nim nie są w stanie przeżyć dłużej, niż dwa tygodnie. Niestety, każde stado jest w pewnym stopniu opanowane przez te pasożyty. Mały procent stada jest żywicielem małej populacji, która potrafi przetrwać od sezonu do sezonu. Gdy warunki są sprzyjające, samice składają jedno jajo dziennie, z którego po miesiącu rozwija się dorosły osobnik.

Objawy wszawicy


Chore zwierzę jest niespokojne, często i intensywnie ociera się o ogrodzenie, ściany, drzewa, poidła i wszystkie inne elementy otoczenia, które pomogą mu pozbyć się swądu. Po jakimś czasie większa część stada okazuje podobne objawy. Następnym stopniem zakażenia są widoczne duże, bezwłose plamy na skórze zwierząt.

Jak stwierdzić, że wszy zaatakowały stado? Najlepiej kępkę włosów “podejrzanego” zwierzęcia rozłożyć na białej powierzchni, np. kartce papieru lub stoliku. Dorosłe wszy są wielkości ziarnka piasku, więc można je zauważyć gołym okiem lub z pomocą lupy.

Leczenie


Najważniejszym elementem terapii nie wiec wcale wybór leku ale to, żeby nie pominąć żadnego zwierzęcia w stadzie. Wystarczy, że jedno ciele skryje się w kącie i pominie go aplikacja leku – już po jakimś czasie problem powróci, jeśli jest nosicielem.

Na rynku jest wiele środków do aplikacji na skórę, którą zazwyczaj wykonuje się od karku aż do ogona wzdłuż kręgosłupa zwierzęcia. Należy pamiętać o tym, że wszy bydła często nie przechodzą na inne zwierzęta i do ich eliminacji trzeba użyć środków, które pozbędą się właśnie tej odmiany pasożytów.

A jeśli chcemy mieć zdrowe, wolne od wszy stado, powinniśmy takim środkiem potraktować też każde nowe zwierzę w oborze.

al na podst. Beef
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 12:28