StoryEditor

Armagedon w insektycydach

Do 16 kwietnia bieżącego roku można było zużyć zapasy owadobójczego chloropiryfosu (oraz chloropiryfosu metylowego). Do końca czerwca (30.06) trzeba zużyć cały zgromadzony dimetoat. To nie koniec "znikania" insektycydów jaki szykują nam decydenci.
22.05.2020., 09:05h
Chloropiryfosy zawarte były w jednych z najstarszych owadobójczych środków ochrony roślin (chloropiryfos wprowadzony na świecie w 1965 r.). Mają one działanie powierzchniowe na roślinie oraz unikalne – gazowe. To ostanie oznacza, że po opryskaniu na powierzchni rośliny tworzy się warstwa atmosfery przesyconej parami substancji czynnej. Pary te nie tylko są w miejscu zastosowania środka, ale też przemieszczają się na drodze dyfuzji pod wpływem różnic ciśnień a także dzięki ruchom powietrza. Dzięki temu penetrują nieopryskane części roślin. Owad, który tam przebywa może spożyć liść pokryty środkiem (działanie żołądkowe), zetknąć się z nim (działanie kontaktowe), ale też wystarczy, że przebywa w pobliżu tego miejsca. Substancja wnika przez przetchlinki owada (zewnętrzna część układu oddechowego znajdująca się na odwłoku) i truje go. Gazowe działanie substancji ma większe znaczenie dla zwiększenie powierzchni chronionej niż dla samej likwidacji szkodników. Za tę ostatnią odpowiada także działanie żołądkowe i kontaktowe.

Chloropiryfosy świetnie sprawdzały się w zwalczaniu szkodników na roślinach o rozbudowanej stru...
Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 16:21