StoryEditor

Pierwszy wiosenny szkodnik rzepaku

Wegetacja nabiera tempa i trzeba się liczyć z tym, że szkodniki także w tym roku pojawią się wcześniej na plantacjach rzepaku.
04.03.2014., 10:03h

Chowacz brukwiaczek zimuje w glebie, a jego wylot rozpoczyna się w momencie, gdy ta osiągnie temperaturę 5–7 st. C, a otoczenie 10–12 st. C. Na dzień dzisiejszy temperatura gleby wynosi około 2 st. C. Obserwacje pojawiania się chrząszczy należy prowadzić już od przełomu lutego i marca za pomocą żółtych naczyń lub taśm lepowych. Najlepiej wystawić je 20 m od brzegu pola od strony spodziewanego nalotu chrząszczy, czyli od strony ubiegłorocznych plantacji rzepaku. Sygnałem do zabiegu jest próg szkodliwości wynoszący 10 owadów odłowionych z naczyń w ciągu trzech dni lub 2–4 chrząszcze na 25 roślinach. Zauważenie ich jest jednak dość trudne, gdyż poruszone zwijają się i opadają na glebę lub w kąty liściowe. Pewniejsza jest zatem metoda żółtych naczyń. Silny nalot może wymusić dwukrotny zabieg zwalczania. Pierwszy należy wykonać, gdy temperatura powietrza wynosi 12–15 st. C.
Ocieplanie się klimatu skutkuje wcześniejszym pojawianiem się chowacza czterozębnego, który może się odławiać w naczyniach w większej ilości niż brukwiaczek. Ich równoczesne pojawienie się umożliwia zwalczenie obu jednym zabiegiem.
Przykładowe pr...

Pozostało 23% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 15:27