StoryEditor

Płytko, sucho, głębiej – sucho

Od kilkunastu dni brakuje w kraju większych opadów deszczu. A to pora przygotowania pól i siewu większości ozimin. Oba zabiegi wymagają odpowiedniej wilgotności gleby, a bezpośrednio po nich nasiona czy ziarno potrzebują wilgoci do kiełkowania i rozwoju siewki.
22.09.2020., 14:09h
Aktualna ocena stanu wilgotności gleb w kraju nie przedstawia się korzystnie. Brakuje wilgoci w glebie zarówno w strefie siewu, tj. od 0 do 7 cm głębokości, jak i na poziomie 28–100 cm (patrz mapy; źródło: IMGW). Obraz tego parametru na dwóch różnych poziomach profilu przedstawia się niemal identycznie. Stan ten niepokoi rolników, gdyż sezon – potrzeby wodne roślin – wymaga obecnie zdecydowanie więcej wody w glebie.


Jeśli stan ten utrzyma się przez kolejne dni, będą kłopoty z odpowiednim przygotowaniem gleby do siewu, zagrożone są też dynamiczne i równomierne wschody – odpowiednia obsada roślin na polu. Wiąże się to także z kłopotami w dobraniu terminu i fazy rozwoju upraw dla stosowania herbicydów, czy fungicydów.
Nierównomierne łany oznaczają również nierówną konkurencję roślin o przestrzeń, światło i składniki pokarmowe, co pogłębi niekorzystną sytuację na polu.

Zapowiadane krajowe opady na drugą połowę tygodnia poprawią zapewne bilans wody w glebie, ale następujące równolegle znaczące ochłodzenie i skracanie się długości dnia (od dzisiaj, od godz. 15.30 mamy astronomiczną jesień), ograniczą dynamikę roz...
Pozostało 34% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 01:49