StoryEditor

Samosiewy zabierają wodę. Zwalczaj je, póki małe!

Ten sezon pod względem opadów można skwitować: "norma wykonana, napadało!". I co z tego pytam? Po pierwsze rozkład wcale nie był idealny, bo wiosna była sucha. Po drugie na większości gleb w Polsce, które są przepuszczalne lub mają przepuszczalne podglebie, poziom wody gruntowej jest daleki od ideału! Wodę trzeba oszczędzać! Jak zatem to robić?
11.08.2020., 12:08h

Obraz jaki obecnie jest na polach jest alarmujący! Samosiewy rzepaku mają już po kilka liści właściwych, zwykle 2 i pojawia się właśnie trzeci. Wiem, że czas żniw zbożowych nie pozwala na zabieg, ale czasem warto wysłać kogoś w pole, aby przerwać parowanie z gleby i z roślin niepożądanych.

Dlatego aby zatrzymać wodę trzeba spełnić pierwszy warunek jakim jest walka z samosiewami po żniwach. Czy wiesz, że łan samosiewów rzepaku w fazie 3-4 liści zwiększa powierzchnię, z której paruje woda o 4-5 razy? Oznacza to, że każdy hektar pola z samosiewami to 4-5 ha powierzchni parowania? Z każdym nowym liściem powierzchnia ta wzrasta o 2-3 ha! ponadto. Z każdym nowym liściem korzeń rzepaku wzrasta w głąb o około 5 cm. Czerpie więc wodę z zasobów przeznaczonych dla roślin następczych. Nie dopuszczaj do tego, aby samosiewy rozrastały się mocno, nawet jeżeli wydaje Ci się, że masz w glebie dość wody!

Walka z samosiewami może być prowadzona dwutorowo – mechanicznie i chemicznie. Ten drugi tryb, najczęściej za pomocą około 1,5-2-2,5 l/ha herbicydu z 360 g/l glifosatu z siarczanem amonu lub adiuwantem do glifosatu, jest wygodny, ale ma ...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 23:57