StoryEditor

Skutki podorywania gruntu

Pytanie: Przez wiele lat mój mąż nieświadomie podorywał grunt sąsiada. Teraz on domaga się wynagrodzenia za to, że bezumownie korzystaliśmy z tego kawałka. Czy musimy to wynagrodzenie zapłacić?
18.10.2016., 09:10h

Odpowiedź: Z informacji przekazanej przez Czytelniczkę wynika, że przez wiele lat korzystali oni z cudzego gruntu jako posiadacze samoistni. Można również wywnioskować, że czynili to w dobrej wierze, tzn. w świetle zaistniałych okoliczności mogli pozostawać w usprawiedliwionym przekonaniu, że używany grunt jest ich własnością.

W takiej sytuacji, zgodnie z treścią art. 224 § 1 kodeksu cywilnego nie są obowiązani do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i nie są odpowiedzialni ani za jej zużycie, ani za jej pogorszenie lub utratę. Nabywają własność pożytków naturalnych (plonów), które zostały od rzeczy odłączone w czasie jego posiadania, oraz zachowują pobrane pożytki cywilne, jeżeli stały się w tym czasie wymagalne (pożytkami cywilnymi są np. czynsz dzierżawny lub czynsz najmu).

Jednak od chwili, w której samoistny posiadacz w dobrej wierze dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, jest on obowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jest odpowiedzialny za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiła bez jego winy. Obowiązany jest zwrócić pobrane od powyż...

Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 00:08