StoryEditor

Do 2050 r. hodowla bydła mięsnego zmieni się

Unia Europejska przygotowuje się do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, będzie musiało się zmienić rolnictwo, produkcja zwierzęca, w tym hodowla bydła mięsnego.
29.06.2020., 12:06h
Według politico.eu rolnictwo generuje 1/10 gazów cieplarnianych, a wśród tego sektora produkcja zwierzęca. Eksperci twierdzą, że najwięcej emituje do środowiska właśnie produkcja wołowiny (ze względu na produkcję metanu). Cały europejski sektor wołowiny będzie musiał wymyślić rozwiązanie, aby do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną. 

Konsumpcja i produkcja wołowiny w krajach o wysokim dochodzie musi zostać zmniejszona o około 90 %, jeśli chcemy uniknąć niebezpiecznego poziomu zmian klimatu i utrzymać globalne ocieplenie poniżej 2 stopni – mówi Marco Springmann, starszy badacz zdrowia populacji w Oxford University. Ta perspektywa przeraża hodowców w całej Europie.

Wraz z pojawieniem się programu „od pola do stołu” i założeń Zielonego Ładu pojawiły się obawy o dalsze funkcjonowanie gospodarstw, gdyż kraje członkowskie będą zobowiązane do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z hodowli zwierząt. Intensywny system produkcji wołowiny byłby zastąpiony przez ekstensywny. Komisja Europejska, w tym Janusz Wojciechowski opowiada się za ekstensywnym modelem hodowli bydła mięsnego, w którym bydło wyp...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 10:31