StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie: Komisja Europejska wycofa się z zazielenienia?

Czy 12 mld euro dopłat bezpośrednich zostało wydanych nieskutecznie? Europejski Trybunał Obrachunkowy mocno krytykuje unijne zasady tzw. zazielenienia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zdaniem kontrolerów skomplikowany system wsparcia dochodów rolników, którzy decydują się na działania prośrodowiskowe jest najzwyczajniej w świecie nieefektywny.
05.01.2018., 10:01h
Jak wynika z nowego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, jest mało prawdopodobne, by płatności mające zachęcać rolników do podejmowania działań proekologicznych przyczyniły się do poprawy wyników Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie oddziaływania na środowisko i zmiany klimatu.

Przypomnijmy, że celem wprowadzonych w 2013 r. płatności z tytułu zazielenienia, miało być wynagradzanie rolników za wywieranie pozytywnego wpływu na środowisko, za który w normalnych warunkach rynkowych nie zostaliby oni wynagrodzeni. Jest to jedyna płatność bezpośrednia mająca w głównej mierze cel ekologiczny.

Jednak kontrolerzy stwierdzili, że za sprawą takich płatności Wspólna Polityka Rolna stała się bardziej złożona, a ponadto doprowadziły one do zmiany praktyk rolniczych jedynie na około 5% użytków rolnych w UE.

– Kontrolerzy zbadali, czy dzięki zazielenianiu udało się poprawić wyniki WPR w zakresie oddziaływania na środowisko i zmiany klimatu, zgodnie z celami UE. W ramach kontroli przeprowadzili oni wywiady z organami w pięciu państwach członkowskich: Grecji, Hiszpanii, Francji, Holandii i Polsce. Zazielenianie pozostaje zasa...
Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 18:01