StoryEditor

Dożywocie dla macochy. Czy prawo dożywocia „przechodzi” na drugą żonę ojca?

Pytanie: Kilka lat temu rodzice darowali mi gospodarstwo, w zamian za co ustanowiłam na ich rzecz prawo dożywocia. Jakiś czas temu zmarła matka, a ojciec ponownie się ożenił. Czy prawo dożywocia „przechodzi” na drugą żonę ojca?
04.03.2019., 13:03h
Odpowiedź: Prawo dożywocia jest prawem osobistym, które wygasa wskutek śmierci osoby uprawnionej; w przypadku jego ustanowienia na rzecz kilku osób, w razie śmierci jednej z nich, prawo to ulega odpowiedniemu zmniejszeniu (art. 911 kodeksu cywilnego). Co prawda dopuszczalne jest ustanowienie prawa dożywocia na rzecz osoby trzeciej, jednak do tego konieczna jest zgoda osoby uprawnionej, jak i zobowiązanej.

Uprawnienia wynikające z umowy o dożywocie nie „przechodzą” automatycznie na małżonka uprawnionego. Strony mogą je jednak na tę osobę rozciągnąć, sporządzając odpowiedni aneks do umowy. Należy jednak zastrzec, że ewentualny szczegółowy zakres uprawnień i obowiązków stron umowy o dożywocie w pierwszej kolejności opisany jest w samej umowie i to tam należy szukać odpowiedzi na zadane pytanie.

adw. Mikołaj Pomin


Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Może zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 09:04