StoryEditor

Feromony w walce z szarkiem komośnikiem

Metoda ochrony roślin oparta o feromony to jeden z najbardziej selektywnych sposobów ograniczania i monitorowania szkodników. Skuteczna okazuje się także w zwalczaniu szarka komośnika.
08.05.2019., 09:05h
Feromony to substancje zapachowe, niewyczuwalne zwykle ludzkim powonieniem, które mają oddziaływanie płciowe. Wydzielają je samce lub samice określonego gatunku w celu przywabienia płci przeciwnej. Są one wydzielane w niezwykle małych stężeniach i dla organizmów naziemnych unoszą się w powietrzu. Dzięki nim na stosunkowo dużym ternie zwykle małe owady są wstanie odnaleźć partnera płciowego. Dochodzi do kopulacji i może pojawić się kolejne płodne pokolenie.

Feromony mają bardzo selektywne oddziaływanie. Każdy gatunek wydziela inne. Dzięki temu nie ma wabienia gatunków bardzo blisko spokrewnionych, których ewentualne kojarzenie nie doprowadziłoby do pojawienia się płodnego potomstwa.

Właściwość feromonów wykorzystywana jest od wielu lat w ochronie roślin - szczególnie ogrodniczych i sadowniczych. W uprawach rolniczych nabierają ostatnio znaczenia w celu monitoringu śmietki kapuścianej w rzepaku. Pułapki, np. lepowe czy mechaniczne odławiające osobniki wyposaża się w emiter feromonu. Jest to jakiś fizyczny obiekt nasączony zapachem - feromonem. Pod wpływem wiatru czy różnicy ciśnień zapach uwalnia się z emitera i roznosi po okolicy. Owady ...
Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 11:49