StoryEditor

Odejście od podatku VAT

Pytanie: Na jakich warunkach rolnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku VAT i czy gdy skorzystał ze zwolnienia w podatku VAT, może wrócić do tego zwolnienia?
09.12.2013., 12:12h

Odpowiedź: Co do zasady, podatnikami podatku od towarów i usług (VAT) są osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność gospodarczą, tj. wszelką działalność handlową, usługową, produkcyjną. Do kręgu tego zalicza się także rolników, którzy jako rolnicy ryczałtowi, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. (DzU z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Zwolnienie podatkowe oznacza nie tylko brak obowiązku odprowadzenia tego podatku, lecz również zwolnienie m.in. z obowiązku wystawiania faktur VAT, prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych podatku VAT oraz dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.
 Rolnik ryczałtowy ma prawo zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia. Warunki, jakie musi spełnić podatnik, by skutecznie zrezygnować ze zwolnienia, zostały zawarte w art. 43 ust. 3 ustawy i są następujące:

  •   rolnik dokonał w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20 tys. zł;
  • dokona zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT, prowadził ewidencję po...
Pozostało 37% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 08:47