StoryEditor

Odpowiedź MRiRW na stanowisko w sprawie niskich cen mleka

Lubelska Izba Rolnicza otrzymała od resortu rolnictwa odpowiedź na swoje stanowisko w sprawie wdrożenia mechanizmów łagodzących negatywne skutki pandemii koronawirusa na rynku mleka i produktów mlecznych.
02.07.2020., 11:07h
Zaapelowała w nim o uruchomienie interwencyjnego skupu mleka w proszku i wsparcia finansowego na przechowywanie mleka w proszku, masła i serów. Stanowisko uzasadniała, że przedłużający się spadek cen mleka w skupie uderza w rolników, zaś nadprodukcja nabiału – przy załamaniu się eksportu – bije w najmniejsze, lokalne mleczarnie.

Zarząd LIR zaapelował też o wprowadzenie uregulowań zabezpieczających odpowiednią ekspozycję polskich produktów na półkach sklepów wielkopowierzchniowych.
MRiRW przyznało, że wybuch pandemii nałożył się z rozpoczętym sezonowym wzrostem produkcji mleka i ograniczonym popytem na nabiał w wielu krajach, w efekcie czego spadły ceny surowca. Podkreśliło, że na skutek m.in. swoich działań na 21 czerwca br. dopłatami do przechowywania w ramach UE objęto dopłatami 55 tys. t masła, 43,8 tys. t serów i 13,2 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Polskie zakłady mleczarskie skorzystały z tego mechanizmu odpowiednio: 431 t masła, 39 t sera i 24 t OMP.

Zdaniem resortu, od II połowy maja br. średnia cena zbytu masła na rynkach UE po 25 tygodniach od wdrożenia tego mechanizmu wzrosła o prawie 13%. I podobne tendenc...
Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 04:48